Zavádění robotizace v zelinářských provozech

Chytré zemědělství má využívat různá technologická zařízení ke zlepšení a automatizaci zemědělských operací a zefektivnění produkce plodin, nebo chovu hospodářských zvířat. Tak zní alespoň poučky. Co to ale obnáší, může být robotizace prospěšná a zejména, lze ji aplikovat i v našich podmínkách? Na to se pokusíme v následující sérií článků odpovědět.

Ačkoli je použití technologií v podobě robotických platforem, autonomních strojů, nebo softwarových nástrojů v oblasti zemědělství relativně nové, vychází ze sektorů, kde jsou již úspěšně nasazeny. Příkladem je automotive nebo produkce okrasné zeleně. Dnes se již nikdo nezamýšlí nad složitostí in-vitro množením, nebo kvalitou práce robotických ramen na výrobní lince. Jsou to zavedené vysoce efektivní provozy.

Počasí a mikroklimatické parametry

Běžnou součástí na cestě k inteligentnímu podniku je sběr a vyhodnocování meteorologických dat. Výhledy vývoje počasí a na ní navázaná přesná zálivka, hnojení nebo predikce rozvoje chorob a šíření škůdců. Do procesu se postupně doplňují informace o nárocích konkrétních odrůd, nebo změn požadavků v průběhu pěstování. Dále se bere v potaz řízení kvalitativních parametrů a termínování produkce dle preferencí spotřebitelů.

Obdělávání půdy

Další trend se soustředí na kořenovou zónu, povrch půdy, nebo půdní pokryv. Jde o technologie zvyšující dostupnost vody pro rostliny, podporující hlubší zasakování vody a omezující plevele. Bezorební technologie, mulčování, pěstování půdopokryvných a hluboko kořenících meziplodin atd. nám umožnují snižovat náklady na obdělávání půdy. Již se snižuje potřeba provádění intenzivních a hlubokých zásahů do půdy, díky čemu se snižuje i energetická náročnost provádění takovýchto operací. Vyústěním je odklon od velkých, výkonných, a hlavně těžkých strojů, kterými bylo potřebné provádět zejména orbu. Zde nalézá uplatnění robotika v pravém slova smyslu. Robot, stroj, který samostatně, bez potřeby neustálého dohledu obsluhy, relativně pomalu, ale postupně provádí vybranou operaci.

Celý text článku naleznete v elekltronické a tištěné verzi časopisu Zahradnictví 1/2025

Tento příspěvek byl vytvořen s finanční podporou Ministerstva zemědělství, Národní agentury pro zemědělský výzkum, v rámci projektu QK23020097 – Udržitelnost pěstebních postupů v zelinářství s využitím cílených aplikací a robotických platforem.

Text a foto: Ing. Vladimír Mašán, Ph.D., Ing. Vojtěch Ferby, Ing. Vlastimil Slaný, Ph.D. ÚZAT ZF MENDELU, Lednice

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down