03.11.2021 | 10:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zásilky osiv rajčat z Číny se na návrh ČR v celé EU musí kontrolovat

Zásilky osiv a sadby papriky, rajčat a hybridů z něj z Číny do EU se při dovozních kontrolách musí všechny testovat. V platnost dnes vstoupilo evropské nařízení, které navrhla ČR kvůli viru hnědé vrásčitosti plodů rajčete. Dříve šlo minimálně o pětinu, ČR však v poslední době kontrolovala všechny. ČTK o tom dnes informovala mluvčí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) Ivana Kršková. Virus vrásčitosti je nebezpečný pro rostliny, napadené plody jsou neprodejné.

Ústav se na testy osiv z Indie, Číny a Tchaj-wanu zaměřil od roku 2019. "Do listopadu letošního roku ÚKZÚZ zajistil vymýcení ohnisek viru ve 34 partiích osiva rajčete a papriky a ve spolupráci s dodavateli dohledal 133 odběratelů, kterým byly partie osiva dodány. V porostech rajčete a papriky pak diagnostická laboratoř v Olomouci zjistila virus ve čtyřech případech. Celkem bylo otestováno na přítomnost viru téměř 2400 vzorků z porostů a osiva rajčete a papriky," uvedla mluvčí.

Ohniska viru se Evropě loni vyskytovala ve Francii, Polsku, Španělsku, Itálii, Německu, Nizozemsku, Velké Británii a v Řecku. Kromě testů osiv z Číny se nově povinnost testů alespoň poloviny zásilek dotkne Izraele, z tohoto státu ale podle Krškové tato osiva prakticky neputují.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down