13.06.2022 | 12:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zapomenuté české byliny opět ožívají díky moderní vědě

V Průhonické botanické zahradě, která je spravována Botanickým ústavem AV ČR, byly založeny speciální výzkumné matečnice kosatců a zapomenutých tradičních českých i středoevropských bylin. Na základě rozsáhlého výzkumu bylo zjištěno, že tyto ekologicky pěstované a technologicky šetrně zkoumané rostliny obsahují účinné bioaktivní látky, které najdou využití ve speciální kosmetice, dermatologii, zdravotnictví a jako doplňky stravy k posílení obranyschopnosti organismu.

Výzkum pod vedením doc. Ing. Petra Kaštánka, Ph.D., probíhá ve spolupráci s Vysokou školou chemicko-technologickou v Praze (VŠCHT) a Botanickým ústavem AV ČR. Finančně jej podporuje Technologická agentura ČR (TA ČR) z programu Národní Centra Kompetence (NCK). „Příroda poskytuje neskutečné množství zdrojů. Díky nejmodernějším technologiím, se kterými pracujeme, jsme schopni v rostlinách najít látky, o jejichž účincích se dosud nevědělo nebo nebylo známo, že je právě daná rostlina obsahuje. Dovoluji si tvrdit, že zcela unikátním způsobem pak speciálními technologiemi zjišťujeme vzájemné vazby jednotlivých rostlin a díky tomuto ojedinělému přístupu jsme schopni zajistit vzájemnou synergii vedoucí ke zvýšení léčivých účinků. Na základě těchto poznatků pak vyvíjíme pod značkou NEOBOTANICS takové preparáty, které jsou na bázi přírodních látek, s optimálním obsahem účinných látek, které skutečně pomáhají a řeší problémy,“ popisuje doc. Ing. Petr Kaštánek, Ph.D., vědec a ředitel výzkumné společnosti EcoFuel Laboratories.

Léčebná kosmetika z kosatců

Vývoj účinné látky z kosatců probíhá v rámci projektu Národního centra kompetence BIOCIRTECH, s celkovým rozpočtem přes 262 mil. Kč, podpořeným agenturou TA ČR. Projekt BIOCIRTECH se zabývá problematikou biorafinací a cirkulární ekonomiky, přičemž problematika kosatců je jedním z řady dílčích projektů, v tomto případě realizovaný ve spolupráci se společností EcoFuel Laboratories s VŠCHT a Botanickým ústavem Akademie věd ČR. Botanický ústav Akademie věd ČR má v Průhonické botanické zahradě jednu z největších sbírek kosatců na světě, pro výzkum poskytl zhruba 1800 odrůd, ze kterých bylo vybráno 36 kultivarů s aplikačním potenciálem. Z nich bylo společností EcoFuel Laboratories připraveno asi 200 nejrůznějších extraktů a ty detailně studovány na obsah účinných látek a biologické aktivity pomocí robotické analytické stanice na VŠCHT.

Z vybraných odrůd byla následně založena unikátní kosatcová matečnice, která bude do budoucna zajišťovat kvalitní a přesně geneticky definovaný rostlinný materiál pro velkoobjemovou kultivaci kosatců a produkci účinné látky z jejich oddenků. Výsledné kosmetické produkty s touto účinnou látkou vyvinula a bude vyrábět společnost BIOCEN Laboratories pod značkou NEOBOTANICS. Podle výzkumů kosatce obsahují látky se silnými protizánětlivými, antimikrobiálními, antioxidačními a dokonce i protinádorovými účinky.  „Tento projekt je ve fázi certifikace a výroby prototypů finálních produktů, v nichž účinné látky z kosatců najdou své uplatnění v kosmetice zaměřené na akné. Zjistili jsme také, že výtažky z kosatců dokonce zabraňují vzniku zubního plaku.  Výsledky studií jsou tak skvělé, že věříme, že si účinné látky z této rostliny najdou uplatnění i v zubní hygieně,“ říká Petr Kaštánek.

Projekt Plantactives

Cílem projektu podpořeného Technologickou agenturou České republiky v rámci programu TREND bylo vybrat lokálně rostoucí tradiční i zapomenuté léčivé rostliny s potenciálem využití v dermatologii, kosmetice a v přípravcích posilujících obranyschopnost organismu. „Čerpali jsme ze starých herbářů, odborné literatury a z diskusí s předními fytoterapeuty. Hledali jsme byliny, které obsahují zejména tzv. flavonoidy, které mají silné antioxidační a protizánětlivé účinky. Ve spolupráci s MUDr. Vlasákem jsme vytipovali 20, většinou ne příliš známých bylin (např. ožanka kalamandra, kručinka barvířská, komonice lékařská, mydlice lékařská, popenec obecný, lnice květel, magnólie průhonická, denivka plavá), které jsme dále podrobně zkoumali a zjišťovali jejich účinky,“ vysvětluje Petr Kaštánek.

V projektu nejsou testovány pouze biologické účinky a bioaktivní látky obsažené v těchto bylinách, jsou zkoumány i metody jejich šetrné izolace a formulace do moderních aplikačních forem, jako jsou lipozomy či lipidové nanočástice, které zajištují efektivní využití organismem. Součástí projektu je také vývoj postupů ekologické kultivace léčivých bylin, využívající nově vyvíjená organická hnojiva a biologické přípravky na podporu růstu. „Tyto vyvinuté metodiky budou dostupné pro pěstitele a umožní rozšíření produkce léčivých bylin v České republice,“ dodává Miroslav Vosátka. „Zdraví je především o udržení či obnovení rovnováhy – tzv.  homeostázy. Jedná se o komplexní dynamický děj, jehož základem je mikrocirkulace, která zabezpečuje stabilní prostředí tělním buňkám. A k tomu v mé praxi pomáhají zejména  flavonoidy. Díky nim mají preparáty ze zkoumaných bylin významný  potenciál u poruch žilně-lymfatického systému. To  ocení zejména ženy trpící otoky, křečovými žilami či celulitidou,“ říká MUDr. René Vlasák.*

Zdroj: TZ Botanické zahrady hl. m. Prahy

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down