12.04.2017 | 12:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zaostřeno na révu vinnou

Tři předjarní semináře zaměřené na vinařskou tematiku pod hlavičkou Bayer ExpertForum již tradičně uspořádala v Hustopečích, Hnanicích a Dubňanech společnost Bayer s. r. o. Účastníci se dozvěděli, jaké změny je čekají s novelou vinařského zákona, praktické poznatky z ochrany révy vinné v loňském roce a další aktuální informace.

Jak Ing. Rostislav Gruna z ÚKZÚZ informoval, v roce 2016 bylo přiděleno povolení pro novou výsadbu 178 ha vinic. Nejvíce se v tuzemsku pěstuje Veltlínské zelené s bezmála 1640 ha a k perspektivním odrůdám, jejichž plochy rychle narůstají, patří Hibernal a další PIWI odrůdy révy vinné.

Od 1. dubna 2017 vstoupila v platnost novela zákona o vinohradnictví a vinařství, která se týká jak vinic, tak dovozů, sudového vína i provozoven, a Ing. Gruna vinohradníkům a vinařům v sále připomněl, jaké je nově čekají povinnosti. Patří sem ohláška záměru klučení 90 až 30 dní předem, hlášení změn ve vinici (včetně změny parcelního čísla) do 30 dnů nebo oznámení zahájení, přerušení či ukončení výroby nejpozději v den zahájení, ukončení či přerušení. Rovněž platí povinnost oznamovat dovoz nebaleného vína, čerstvých hroznů aj. do 12 hodin po příchodu, a to přímo do registru vinic prostřednictvím Portálu farmáře.

Podrobné informace se mohou zájemci dozvědět na webových stránkách MZe www.vinarskyzakon.cz, které popisují a nabízejí návody, jak plnit zákonné povinnosti plynoucí z novely zákona o vinohradnictví a vinařství jak v oblasti vinohradnictví, tak vinařství.*

Celý článek naleznete v časopisu Zahradnictví č. 4/2017.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down