Zamysleli jste nad tím, kdo zhotovil váš adventní věnec?

Před svátky vánočními, v adventní době jsem procházela obchody a místa, kde se prodávaly adventní a vánoční dekorace. V nabídce jste mohli najít velmi pěkné práce, neutrální střed a ten zbytek, který byl doslova „slepen“ na poslední chvíli, jen aby přinesl peníze, protože v době časové tísně mnoho lidí již nesleduje kvalitu a kupuje, co jim přijde pod ruku.

Ráda bych se zastavila u skupiny věnců, které mě osobně silně oslovují již několik let. Věnce jsou jednoduché a pěkné, a co více, vzniklé v chráněné dílně tělesně a duševně postižených lidí, kteří žijí také v naší společnosti a neprosí se o náš soucit, ale o vlastní místo pod sluncem. Jejich výrobky jsou krásné, obdivuhodné.
V Letohrádku Vendula (Horní Bezděkov) v chráněných dílnách a stacionáři, denní klienti a pracovníci vytvářejí mnoho krás. Možná, že mnozí z vás si vzpomenou na předvánoční Receptář nebo na několik dokumentů s Vendulou Neumannovou, „duchovní matkou“ a prezidentkou tohoto zařízen, která přes silný handicap, přednáší na vysoké škole a miluje život. V současné době stacionář navštěvuje 40 lidí se zvláštními potřebami a chráněné dílny 17 těžce postižených. Úřad práce hradí pouze část nákladů, zbytek vedení Letohrádku Vendula musí někde sehnat. Nejjednodušší cesta jak získat peníze, je zpětný prodej vyrobeného zboží, kde vstupním materiálem je ve většině případů odpad.
V čase adventním již po pět let pořádají Den obdarování, kde se setkávají přátelé, známí a sponzoři tohoto zařízení, všichni ti, kteří chtějí pomoci alespoň maličkostí. V tento den je vždy připravena prodejní výstavka několika desítek věnců adventních a vánočních, závěsných i na položení, aranžmá – svícny a mnoho dalších drobností. Vedle floristických prací nabízeli loni poprvé i svíčky ze své výroby, které připravují z českého parafínu i knotů, košikářské zboží, kde místo košikářského proutí, které se těžce utahuje, používají pedik, batikovaný textil a ručně tkané koberce. Malované obrázky se střídají s přírodním papírem ve formě paspartovaného listu s úpravou pomocí výlisů a vlisů s použitím dalšího přírodního materiálu – především semen.
V obchůdku, který je součástí zařízení, najdete i další výrobky, které jsou zhotoveny dávno zapomenutými technikami – vedle již zmiňovaného košikářství (krásné jsou na aranžmá), uplatňují barvířství (batiku, tisk na látku), patchwork, výrobu ručního papíru, vazbu na hedvábí, drátování, síťování a filcování.
Materiál na výrobu vazeb získává ústav z darů vesnice, se kterou vzorně spolupracuje. Také vzhled věnců je plně přizpůsoben místní mentalitě lidí (hlavní kupní síla) a již dnes přesně vědí, co je a co není prodejné. Během léta a podzimu dostávají květiny k sušení nebo již usušené, plody z kterých dále připravují sušené plátky, ořechy celé nebo půlené skořápky. Nakupují především věnečkové korpusy (z jiné chráněné dílny) a mašle ve velkotržnici v Lipencích.
Jsou-li tyto výrobky vystaveny v běžném obchodě, nikdo by nepoznal, že na jejich zhotovení se podíleli ti, kteří by v normálním ústavu byli odkázání na nečinnost.
Ústav přináší těmto lidem nejen pracovní, ale i lidské naplnění a věře, že se radují stejně jako my a možná, že jen citlivěji reagují na nespravedlnost.
Nelitujete je, ale podejte jim pomocnou ruku třeba tím, že zakoupíte některý jejich výrobek.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *