03.04.2006 | 10:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zaměřeno na tulipán

Tulipány patří mezi velmi oblíbené řezané květiny. Většina odrůd má pozoruhodnou schopnost růst i po vložení do vázy. K tulipánům se váže mnoho historek a legend. V Byzantské říši lze motiv tulipánů nalézt v nespočetných mozaikách koberců a výšivek, jejich stylizovaná vyobrazení velice často nacházíme na dekoraci glazurovaných palácových dlaždic. Tulipány jsou symbolem modlitby a rozjímání, jejich prostřednictvím lze však také vyznat lásku.

Tulipány se šlechtily už před více než tisíci lety v Turecku. V nedávné době se však zjistilo, že byly původně vyšlechtěny v Číně a do Turecka se dostaly až později. Byly ideálními květinami pro vázání kytic, které neodmyslitelně patřily k byzantské kultuře plné luxusních tkanin a bohatých ornamentů. Tulipány zůstávají i nadále inspirací pro moderní umělce, jakými jsou například Brood, Cremer a Hockney.
Když Clusius před 400 lety přivezl do Nizozemska první cibuli tulipánu z Turecka, určitě si ani ve snu nepředstavoval, že bude mít tato květina u flegmatických Nizozemců takový úspěch. „Tulipománie“ se nejvíce rozmohla počátkem 17. století, kdy nabyla neuvěřitelných rozměrů. Na začátku roku 1937 se tulipán Semper Augustus prodal za cenu 13 000 guldenů, což není málo, uvážíme-li, že za stejnou sumu si v roce 1939 koupil Rembrandt van Rijn dům v Amsterdamu.

Bez ohledu na zemi svého původu se tulipán stal symbolem Nizozemska. Po stoletích třídění, výběru a šlechtitelského úsilí je nyní možné spatřit tulipány nejrůznějších tvarů, barev a velikostí. Tulipán už dávno není jen žlutý, jak ho ve své době opěvovala písnička v Semaforu. Pěstitelé nabízejí rok od roku stále více barev a tónů. Okvětní lístky jsou kulaté (například odrůda 'White Dream'), špičaté ('Ballerina'), vroubkaté ('Rococo'), jednobarevné i žíhané. Některé květy jsou nádherně uzavřené, jiné zase spíše připomínají lehce rozkvetlé pivoňky.

všestrannost použití
Není to jen variabilita tvaru květu, s níž šikovný a kreativní florista dokáže různé zázraky. Pomáhá mu v tom hlavně stonek, který bez přísunu vody zhruba po dvou hodinách zavadne natolik, že ho lze ohýbat a lehce tvarovat, aniž by praskl. Tak trochu jako akrobat se různě pokroucený tulipán dokáže za pomoci šikovných rukou nasoukat do skleněného válce nebo jinak tvarované vázy. Vytvarované linie stonků vyniknou v různých konstrukcích s hrubou strukturou, například mezi větvičkami ovocných stromků, jív, vrb a dalších dřevin. Tulipány naaranžované do stabilního základu mohou budit dojem květů, které jakoby vítr houpal vzduchem.

Málokterá květina v nás navždy zanechá onen vrzající zvuk, když svazek tulipánů i s listy sevřeme ruce. Ostatně takto jednoduše pojatá kytice nám nikdy nebude připomínat nějakou improvizaci. Ač jednodruhová, vždy bude mít charakter kompaktního pugetu. Ostatně, zkuste někdy svázat květy tulipánů napevno k sobě a umístit je do středu věnce smotaného z lián nebo jen jednoduše provlečených větviček. Květiny vyčuhující ze spleteného „hnízda“ budou připomínat malá ptáčata s otevřenými zobáčky čekajícími na potravu. A nejen takovou symboliku mohou vykouzlit květiny, zvané tulipány.

dobré rady
Než dáte svazek tulipánů do vázy, odřízněte dva centimetry ze spodní části stonků. To se samozřejmě nevztahuje na případy, kdy dáváte květinu do vázy i s cibulkou, což je rovněž možné. V takovém případě z cibulek pouze omyjte zeminu. Je velmi důležité, aby váza a především voda v ní byly absolutně čisté. Při výběru vázy musíme mít na paměti, že tulipány ještě povyrostou. Tulipány vydrží déle svěží, pokud do vody přidáme výživu pro řezané květiny.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down