28.03.2024 | 09:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zámek v Buchlovicích tradičně zahájil sezonu s prostorami vyzdobenými tulipány

Zámek v Buchlovicích na Uherskohradišťsku dnes tradičně zahájil sezonu s prostorami vyzdobenými řezanými tulipány. Květiny mohou návštěvníci obdivovat jak v zámeckých interiérech, které jsou součástí prohlídkové trasy, tak i v sale terreně. Tulipány většinou pocházejí z Francie a Nizozemska, každý rok se nakupují na nizozemské burze, řekl kastelán Jan Binder.

Interiéry zámku krášlí přibližně 2500 květů. Ve 14 místnostech, kterými lidé procházejí s průvodcem, jsou dobová i moderní květinová aranžmá z tulipánů. Spolu se zahradníky z Buchlovic se na jejich tvorbě podíleli pracovníci Květné zahrady a Metodického centra zahradní kultury v Kroměříži. "Ve spodní části zámku, v sale terreně, jsou potom prezentovány tulipány po druzích v jednotlivých vázách se jmenovkami. Je jich tam 53 druhů," uvedl kastelán.

Historické ohlédnutí

Zmínky o tulipánech se poprvé objevily v perské literatuře v devátém století. Když v 15. století Persii ovládli Turci, postupně se staly oblíbenou zahradní rostlinou. Do Evropy se tulipány dostaly na počátku 16. století přes italské přístavy, koncem století se objevily v nizozemských zahradách. V první polovině 17. století byly luxusním zbožím. "Jeden tulipán měl cenu asi jednoho koně a cibulka tulipánu se dala koupit i za cenu domu na náměstí. To bylo ve 30. letech 17. století, kdy vyvrcholila tulipánová horečka. I bohatí lidé propadli tomuto šílenství a někteří kvůli tulipánům zbankrotovali," řekl Binder.

Oblibu si podle něj tehdy získaly především žíhané tulipány. Na výstavě v Buchlovicích si je nyní lze prohlédnout. "Mezi zajímavé patří i různé kultivary, jako jsou pivoňkové tulipány, tulipány s různými střapatými okraji nebo nejrůznější barevné škály," uvedl kastelán. Zájemci se jimi budou moci na zámku pokochat do pondělí 1. dubna. Kromě tulipánů se návštěvníci buchlovického zámku letos mohou těšit i na červencovou výstavu růží. Od 1. června bude otevřena výstava fuchsií, zámecká sbírka obsahuje zhruba 1250 jejich odrůd.

Zámek v Buchlovicích nechal ve stylu italské barokní vily postavit na začátku 18. století Jan Dětřich Petřvaldský. Zámecký komplex tvoří dva objekty. Součástí areálu je také rozsáhlý anglický park se vzácnými dřevinami. Posledními šlechtickými majiteli zámku byli do roku 1945 Berchtoldové. Loni na zámek zavítalo 80.176 návštěvníků, o rok dříve jich bylo 75.935.

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down