01.12.2009 | 10:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zákon pro zahrádkáře?

Zahrádkáři budou možná mít svůj vlastní zákon, který bude upravovat jejich činnost. Příslušný návrh zákona v prvním čtení minulý týden podpořila sněmovna. Pod materiálem jsou podepsáni zejména sociálně demokratičtí a komunističtí poslanci, ale také předseda klubu zelených Přemysl Rabas. Bývalá vláda Mirka Topolánka s návrhem nesouhlasila. Zákon odolal návrhu na zamítnutí i návrhu na vrácení předkladatelům k přepracování.

Nyní se jím bude zabývat sněmovní zemědělský výbor a výbor pro veřejnou správu. Proti zákonu vystoupil například Jiří Hanuš. Jak prohlásil, důvod pro jeho předložení je problém hlavního města Prahy, cen pozemků a problém neochoty řešit vlastnické vztahy. Jediný způsob, jak problém s pozemky pro zahrádkářské kolonie řešit, je podle jeho názoru získat pozemky z pronájmu do vlastnictví. Jaroslav Klein navíc upozornil, že návrh zákona je v rozporu se stavebním zákonem. Zákon naopak hájil Pavel Kováčik, který mimo jiné zdůraznil, že je třeba vyjádřit úctu minulým generacím zahrádkářů, kteří tyto zahrádky často na zanedbaných místech zakládali a tato místa zvelebovali. Potřebnost zákona vyzdvihla i Ludmila Navrátilová.
Návrh je stručný; má šest paragrafů a definuje například zahrádkářskou činnost, chatu či osadu. Stanovuje také podmínky pro zřizování zahrádkářských osad a pravidla pro jejich fungování. Upravuje i podmínky nájmu zahrádky. V případě, že nájemce zemře, má jeho osoba blízká přednostní právo na uzavření nájemní smlouvy za stejných podmínek, které však musí být uplatněno do 30 dnů od smrti nájemce.
Z letošního průzkumu agentury Median vyplynulo, že zahradě se ve volném čase věnuje čtvrtina Čechů. O zahradu a pěstování se více zajímají ženy a zahrádkaření jako hobby vnímají spíše starší lidé. Příznivce zahrádkaření u nás sdružuje Český zahrádkářský svaz, který na svém webu uvádí, že má celkem 170 tisíc členů.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down