18.02.2018 | 01:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zakládání zahrad v extrémních stanovištních podmínkách

V současné době, v důsledku rozvoje bytové výstavby, se v sadovnické praxi setkáváme s úpravou zahrad, které se nacházejí na svažitých, až velmi svažitých terénech. Tyto výškové rozdíly vznikají také při technickém řešení stavby. Jejich úprava přináší v praxi nemalé starosti, nejen z hlediska výtvarného řešení, ale také z hlediska jejich dostupnosti, realizace a hlavně budoucího využití.

Budování zahrad v těchto podmínkách je obtížnější a finančně náročnější, ale nabízí nám široké možnosti zajímavých řešení. Přináší sice problémy se statickým zajištěním stability svahů a jejich dostupnosti, ale nabízí široké možnosti pro uplatnění výtvarných a technických prvků. Obyčejně tyto stanovištní podmínky umožňují řešit zahradní kompozici v několika výškových úrovních s prostorovou izolací a rozličnou náplní jednotlivých částí.

Opěrné zdi a zídky

Nejčastěji se setkáváme s úpravou svažitých dispozic s příkrými a prudkými svahy technického charakteru, které nejenže jsou nevzhledné, ale přinášejí problémy s jejich úpravou a následnou údržbou. Bývají nejčastěji plošně osázeny keřovým patrem na úkor atraktivnějších úprav. Nelze také opomenout četné eroze komplikující jejich stabilitu, která by mohla být snadno zajištěna například opěrnými zídkami. Ty nepříznivé výškové poměry zmírní a umožňují jednodušší údržbu.

Text a foto

Ing. Drahoslav Šonský, CSc.,

zahradní a krajinářský architekt

Celý článek naleznete v časopisu Zahradnictví č. 2/2018.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down