02.12.2004 | 08:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zakládání a údržba zeleně

Zakládání a údržba zeleně jsou stále významnější součástí estetického prostředí. Většina obcí si tento aspekt uvědomuje a investuje do této oblasti poměrně velké prostředky, protože travnaté plochy v městech a obcích mají některé jedinečné vlastnosti (příznivý vliv na mikroklima v důsledku transpirace vody z trávníků, snížení prašnosti prostředí apod).

Trávníky zároveň umožňují rekreační i sportovní vyžití pro populaci bez rozdílu věku. Každý trávník však potřebuje pro svůj zdárný růst a plnění svých funkcí častou a kvalitní údržbu.
Stroje dodávané firmou SOME J. Hradec s.r.o. jsou určeny především pro větší plochy veřejné zeleně a pro travnaté sportovní plochy, jako jsou fotbalová nebo golfová hřiště.
Filosofie nabídky je postavena na kvalitním malotraktoru, nosiči nářadí s možností agregace mnoha strojů. Jedná se o malotraktory klasické koncepce SAME SOLARIS (30, 40 a 50 k) s čelním a zadním tříbodovým závěsem a vývodovými hřídeli s možností agregace řady strojů. Druhou řadou malotraktorů jsou stroje konsorcia firem BCS – Ferrari, s koncepcí dvou stejných hnaných náprav s předsunutým motorem před přední nápravu. Tato koncepce zajišťuje ideální rozložení hmotnosti při práci s přípojným nářadím a také lepší trakci v náročnějším terénu. Některé modely mohou být vybaveny otočným řízením. Na trh jsou dodávány stroje o výkonu 26 – 83 k, modely VICTOR 300/400 (26 a 35 k), VALIANT 400/500 (35 a 48 k) a VITHAR 700/800/900 ( 68 – 83 k).
S těmito malotraktory lze agregovat zakladače trávníků MURATORI. Jde o kvalitní stroje, jejichž činnost je založena na principu odfrézování vrstvy půdy rotorem s noži se směrem otáčení proti směru jízdy a její následné prosetí přes prutové síto. Při této činnosti dojde k uložení kamenů a větších částí s velikostí nad 2 cm do hloubky 10-15 cm s následným překrytím prosetou půdou, která je vzápětí utužena prutovým válcem.
Tento zakladač trávníků může být vybaven secím strojem.
Nejčastější činností při údržbě trávníků je jeho sečení. I zde nabízí firma SOME širokou škálu strojů pro každou příležitost. Pro méně kvalitní sídlištní trávníky mulčovače se sběrným košem PERUZZO. Tyto stroje umožňují provést dvě pracovní operace najednou (sečení a sbírání posečené hmoty) a tím uspoří čas a peníze. Základním pracovním ústrojím jsou rotory o záběrech 120 – 180 cm osazené volně uloženými lžičkovými noži s rovným břitem, které zajišťují rovné střižení a vytváří ventilační efekt. Díky ventilačnímu efektu lze z trávníku sbírat listí i drobný odpad. Koše s nasbíranou hmotou lze dle provedení vyklápět přímo na zem nebo do přistaveného kontejneru.
Při sečení kvalitnějších trávníků, jakými jsou fotbalová hřiště nebo roughy na golfových hřištích naleznou uplatnění rotační žací stroje se třemi rotačními noži o záběru 150 – 210 cm, které mohou být agregovány do čelního hydraulického závěsu, případně mezi nápravy. U těchto strojů je možný boční nebo zadní výhoz posečené hmoty s odhozem na zem nebo do sběrného koše. Další možnou variantou pro údržbu těchto ploch je použití vřetenových sekaček s tří a pěti sekčním žacím ústrojím.
Kromě sortimentu malotraktorů s různými přídavnými nářadími pro sečení zelené hmoty máme v nabídce speciální samochodné žací stroje MA.TRA. Pro lepší využití těchto samochodů lze použít celou škálu výměnných pracovních adaptérů (sekačky 122-180cm, mulčovače, sněhové radlice, zametací kartáče atd.) K těmto speciálním strojům můžeme zařadit i tříkolový stroj AEBI TC 07 s hydrostatickým pohonem všech třech kol, s nulovým poloměrem zatáčení, který dokáže pracovat i na velmi příkrém svahu.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down