29.06.2023 | 02:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zajímavé odrůdy historických a genofondových sadů a alejí – V. díl

Kousek od vlakového nádraží v Libni, jižním směrem, zahlédnete Vrch Třešňovka. V době květu je nepřehlédnutelnou dominantou místní zeleně, neboť majáky bíle kvetoucích stromů září do daleka. Je veřejně dostupný a hojně navštěvovaný, ale nebylo tomu tak vždy.

Sad byl založen v poválečném období. Z ovocných druhů převažovaly rané i pozdní třešně a višně. V devadesátých letech byl opuštěn a zarostl náletovými dřevinami. V letech 2015–2016 se o jeho vyčištění od náletových dřevin a odpadu, který se zde nahromadil, postaral odbor životního prostředí MHMP. Sad se stal znovu prostupným a lidé si ho velmi oblíbili. Je to ostrov biodiverzity v městské zeleni. Záměrně jsou místy ponechány odumřelé kmeny třešní, které poskytují cenné stanoviště pro řadu živočichů; ať už hnízdní dutiny pro ptáky či trouchnivějící dřevěnou hmotu, kterou využívají pro svůj vývoj zajímaví brouci. Typicky se zde můžete seznámit s půvabnými krasci. Občas si lze povšimnout ponechaných hromad větví. Slouží jako úkryt plazům či ježkům. Na svazích lze sezónně pozorovat i pastvu ovcí, která vhodně doplňuje péči o místní zatravněný sad. Mimo pastvu pak probíhá mozaikovitá seč, která umožňuje užitečnému hmyzu i motýlům přesun na neposečený porost a najít dostatek kvetoucích rostlin pro svou potřebu. Ve všech ročních obdobích a proměnách sadu je Třešňovka příjemnou oázou pro každodenní vycházky, či pozorování přírody. Bonusem jsou pak i staré odrůdy třešní a višní, které lze v plné zralosti čerstvé ochutnat přímo ze stromů. V sadu nalezneme dožívající vysokokmeny či polokmeny starých odrůd. Na volné pozice jsou postupně pod dohledem MHMP vysazovány vybrané staré odrůdy, které vhodně obnovují či doplňují stávající sortiment. Pojďme si všimnout některých ze starých stále plodících stromů.

Text a foto Ing. Kateřina Štrossová, koordinátorka aktivit programu Oživení starých ovocných odrůd, Český svaz ochránců přírody

Celý text článku naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví č. 6/2023.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down