08.03.2018 | 10:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zajímavá PIWI odrůda Cabernet Jura

Odrůda Cabernet Jura byla vyšlechtěna švýcarským šlechtitelem Valentinem Blattnerem. Jedná se o křížení Cabernet Sauvignon x rezistentní partner. Šlechtitelské označení odrůdy je VB 5-02. Odrůda je registrovaná v Německu a udržovatelem je révová školka Rebschule Freytag, Neustadt and der Weinstrasse. V moravských vinicích se objevují také některé další odrůdy tohoto šlechtitele, jako jsou Cabernet blanc nebo Pinotin.

Pěstitelské vlastnosti

 

Cabernet Jura je odrůda náročná na stanoviště. Vyžaduje dobré polohy, určené pro pěstování modrých odrůd. Nejvhodnější jsou záhřevné svahovité pozemky s velmi dobrým osluněním. Požadavky na půdní podmínky jsou nízké. Vhodné jsou také sušší půdy, které podporují kvalitu červených vín. Nejsou vhodné vlhké půdy, na nichž má odrůda velmi bujný růst.

Cabernet Jura je pozdní odrůda. Dozrává v polovině října. Odolnost vůči zimním mrazům je dobrá. Odolnost proti plísni révy je dobrá. Odolnost vůči padlí révy je dobrá až velmi dobrá. V ročnících s vyšším infekčním tlakem houbových patogenů je třeba využívat přípravky používané v systémech ekologického vinohradnictví. Odolnost proti šedé hnilobě hroznů je dobrá. Cabernet Jura je odrůda středně citlivá na sprchávání květenství. U hroznů se ke konci zrání objevuje také abiotické vadnutí třapiny hroznů.

Text a foto

prof. Ing. Pavel Pavloušek, Ph.D.,

Zahradnická fakulta,

Mendelova univerzita v Brně

Celý článek naleznete v časopisu Zahradnictví č. 3/2018.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down