11.07.2022 | 10:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zahraniční dobrovolníci přijedou pomáhat na statek v Kopistech

Zahraniční dobrovolníci přijedou tento týden pomáhat na ekologickou farmu v Českých Kopistech nedaleko Terezína na Litoměřicku. Součástí pobytu bude vzdělávání a poznávání regionu. Účastníci workcampu jsou především z Evropy, uvedl Martin Votava ze sdružení INEX-SDA, které pobyt pořádá.

Mezinárodní dobrovolnické kempy se konají na statku v Českých Kopistech již několik let. Pracovní činnosti zahrnují pletí, okopávání, zalévání nebo sklizeň a přípravu zeleniny k přepravě a následnému prodeji či dodávání do Prahy a okolních regionů v rámci projektů komunitou podporovaného zemědělství. „Účastníci sem nepřijíždějí pouze kvůli náročné práci, ale i za aktivním trávením volného času,“ uvedl Votava. Mohou se naučit péct chléb nebo se dozvědět více o ekologickém zemědělství, vypraví se poznávat krásy regionu i do Terezína. Projekt je organizován pod hlavičkou programu Evropského sboru solidarity (ESC), který finančně podporuje mladé lidi ve věku 18 až 30 let v zapojení se do dobrovolnictví. Dobrovolníkům je v rámci programu vrácen zpět účastnický poplatek a proplaceno cestovné.

Letos přijede podle Votavy zřejmě deset lidí. Pobyt trvá od 13. do 27. července na statku, který patří pod komunitní hnutí Camphil, v němž pracují a žijí svobodně lidé se speciálními potřebami i bez nich. Hnutí působí od roku 2012, podporuje význam biodynamického zemědělství a úlohu zemědělců v dnešním světě. „Farmu a krajinu považujeme za jeden živý organismus, o který je třeba se zodpovědně starat. Svobodný statek prodává zeleninu, kterou produkuje, ale zisk není naším hlavním cílem. Snažíme se rozvíjet spolupráci s ostatními zemědělci a vytvářet přímé vztahy s jednotlivými spotřebiteli pomocí konceptu komunitního zemědělství,“ uvedla Kateřina Šimková ze statku.

Nezisková organizace INEX přijímá zahraniční dobrovolníky na workcampy (krátkodobé mezinárodní dobrovolnické projekty), které organizuje ve spolupráci s místními partnery v České republice, a zároveň vysílá české dobrovolníky na obdobné projekty v zahraničí. Do České republiky každoročně přijíždí přibližně tři sta mezinárodních dobrovolníků, kteří se věnují ekologickým projektům, pomoci místním komunitám nebo obnově kulturně-historických památek. Do zahraničí pak v sezóně vyjíždí průměrně pět set českých dobrovolníků.*

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down