17.07.2012 | 04:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zahrady pro radost

Následující dvě tvrzení by mohla být vhodným úvodem k informacím o zahradách, které se umístily na předních místech v soutěži „Park a Zahrada roku, kterou letos vyhlásil už po deváté Svaz zakládání a údržby zeleně (SZÚZ), o. s.

1) V roce 2008 prohlásil Matthias Horx z „Institutu budoucnosti“ z Kelnheimu, že tak, jak byla modlou 19. století technika a její vynálezy, tak je na sklonku 20. století v centru zájmu zahrada u rodinného domu. Je totiž jediným místem, kam můžeme utéct v kterékoliv denní a noční době před permanentním stresem každodenního života, kde najdeme chvilku klidu, nemusíme se přetvařovat, jsme svobodní, tvůrčí a družní. Do svých domovů už přátele sice v posledních létech tolik nezveme, na zahradě si však s nimi rádi popovídáme, takže zahrada se stala centrem našeho společenského života.
2) V roce 2010 zveřejnila švédská agentura „Kairos Future“ výsledky rozsáhlého průzkumu, jehož cílem bylo zjistit zkoumáním komunikace na sociálních sítích, jak si co největší počet lidí na všech kontinentech světa představuje na začátku 21. století svou „zahradu snů“. Švédští odborníci Českou republiku bohužel vynechali a v našich statistikách odpověď na tuto otázku také nenajdeme. Český svaz má už ale své zkušenosti, protože odborná porota jmenovaná představenstvem SZÚZ hodnotila v uplynulých devíti ročnících soutěže „Zahrada roku“ již přes 50 zahrad z celé naší republiky.

Výběr z osmi přihlášených
Osm zahrad přihlášených do letošní ukazuje určité společné trendy, kterými se investoři inspirovali.
1) Majitelé rodinných domů zakládající zahradu nebo obnovující tu, která už dosloužila, chtějí dnes hlavně zahradu, která by vyhovovala způsobu života a zájmům všech členů rodiny. Jejich přání už neovlivňují tak často obrázky honosných rozkvetlých zahrad, na něž rodina nemá ani finance ani čas na jejich údržbu. Snaha kopírovat to, co mají u sousedů, mizí a s ní také touha mít zahradu jenom na chlubení, chtějí zahradu pro radost.
2) Mnoho majitelů už pochopilo, že když má někdo křovinořez a motorovou pilu, nemusí být
ještě dobrým zahradníkem. Vyhledávají proto častěji odborníky, radí se s nimi, chtějí však, aby jim udělali zahradu jako kompletní zakázku, což klade nové nároky na projektanty i realizátory.
3) Oceněná díla v soutěži Park a Zahrada roku dokazují, že práce realizačních firem je rok od roku profesionálnější, že jejich zaměstnanci zvládli za pochodu nové technologie a dovednosti, o nichž se zahradníkům před několika desítkami let u nás ani nesnilo.
4) Nejzdařilejší jsou takové zahrady, které vznikají v souladu a po vzájemné domluvě moudrého investora, nápaditého projektanta a spolehlivé firmy, kterou by ani nenapadlo vylepšovat si cenovou nabídku během realizace nejrůznějšími víceprácemi nebo dodávkami méně kvalitního rostlinného materiálu či nerespektováním předepsané technologie.

Text PhDr. Irena Večeřová
Foto archiv SZÚZ

Celý text článku naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví 1/2012

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down