09.09.2022 | 03:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zahradu Čech v Litoměřicích zaplnily stovky návštěvníků, zájem je o česnek

V Litoměřicích dnes začal 46. ročník veletrhu Zahrada Čech. Několik desítek lidí čekalo u vstupní brány ještě před otevřením. Vystavovatelů je stejně jako loni na 500. Nabízejí zejména potřeby pro pěstitele a zahrádkáře. Fronta se stojí na český česnek, jeho cena proti loňsku vzrostla. Řidiči se musí připravit na kolonu aut ve směru na Českou Lípu. Návštěvníkům je ale k dispozici kyvadlová doprava z obou vlakových nádraží.

Zatímco loni museli pořadatelé splnit ještě řadu podmínek kvůli pandemii koronaviru, aby mohli bránu výstaviště otevřít, letos už covid-19 nikdo neřeší. „Nás se teď týká spíš válka na Ukrajině, respektive její dopady na ekonomiku. Ceny pro vystavovatele jsme neupravovali, ale příští rok budeme muset nastavit novou cenovou politiku, protože ekonomická krize doléhá i na nás,“ řekla Michaela Mokrá, ředitelka Městských kulturních zařízení, pod která výstaviště patří. Areál je velký 6,5 hektaru a vedle nových jsou tu i staré pavilony, které je nutné udržovat a v chladných dnech vytápět.

Návštěvníci si proti loňsku za vstupenku připlatí desetikorunu. „Věříme, že lidi to až tolik nepoškodí, a nám to může pomoci,“ uvedla Mokrá. Loni se během šesti dnů na výstavišti vystřídalo 60 000 lidí a pořadatelé by si přáli, aby letos byla návštěvnost přinejmenším stejná. Zájem při otevření byl velký. Plná byla dnes dopoledne přilehlá parkoviště a v koloně stáli šoféři desítky minut. Organizátoři proto nabádají lidi, aby využili vlakovou dopravu a pak přijeli bezplatným autobusem, který jezdí v intervalu 20 minut z obou vlakových nádraží.

Na každý výstavní den je připravený program. Vyhlášena bude regionální potravina Ústeckého kraje a potravinářský výrobek kraje Přemysla Oráče. Uskuteční se také soutěž o nejchutnější chléb a pořadatelé tradičně oznámí výsledek soutěže Křišťálové jablko. Jedna z expozic je věnovaná netypicky divadelní scéně. Litoměřické Divadlo K. H. Máchy letos slaví 200 let od založení.

Dostatek je v areálu občerstvovacích stánků,nechybí prodejci burčáku, domácích uzenin, pečiva a cukrářských výrobků. Lidé nakupují trvalky, cibule, sazenice, osivo. Fronta je na český česnek za 280 korun za kilogram. „Šarhanovi k nám jezdí už 46 let, neskutečně si jich vážíme. Oni v pátek otevřou stánek s česnekem, a v sobotu už nemají co prodávat,“ uvedla Mokrá.

Někteří prodejci uvedli, že ceny proti loňsku zvýšili s ohledem na rostoucí náklady. Zákazníky to ale neodrazuje. „Ještě pořád je to tu levnější než v obchodech a víme, od koho kupujeme,“ řekla Martina, která přijela z Lysé nad Labem. Zahrada Čech bude otevřená do středy. Největší nápor návštěvníků čekají pořadatelé o nadcházejícím víkendu.*

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down