25.09.2012 | 11:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zahradnictví

Počínaje tímto číslem si pozorný čtenář nejspíš všimne nového jména pod některými redakčními články. Na stránkách tohoto časopisu se budeme pravidelně setkávat, proto bych se Vám ráda v krátkosti představila a pro zajímavost přiblížila, jak jsem se k této profesi dostala.

Zahradnické geny dřímají v naší rodině už od nepaměti. Tuto tradici pravděpodobně započal pradědeček, který vystudoval, již v té době velmi renomovaný obor, zámecký zahradník. Této profesi zůstal věrný po celý svůj život. Jeho zahradnické nadšení dědíme v rodině dál a já věřím, že by byl rád, že dnes pokračuji v jeho šlépějích.
Menší radost ovšem moje projevující se geny zřejmě působily tatínkovi, kterému jsem již v raném dětství pravidelně sklízela veškeré právě rozkvetlé ozdoby naší zahrady a ty umě používala na vaření, ke svému zkrášlení nebo k vytváření aranžérských prvotin, na které jsem byla, jistě právem, velmi hrdá.
Proto nebylo žádným překvapením, že pozdější volba výběru střední školy byla u mě jednoznačná. Právě studium na Střední zahradnické škole v Mělníce mohu bez nadsázky označit jako jedno z nejhezčích období v mém, dosud celkem nedlouhém , životě. Během těchto čtyř let jsem získala nejen mnoho cenných teoretických vědomostí, ale zpětně také oceňuji, že jsme s partou spolužáků museli projít spoustou praktických zkoušek, během kterých si každý z nás naučil vážit nejen své práce, ale i práce druhých. Po maturitě jsem tak ze střední školy odcházela nejen s platnou vstupenkou na vysokou školu, ale i s velkou pokorou k přírodě a s vědomím, kolik úsilí je skryto za vypěstováním jediné rostlinky, za sklizní voňavých jablíček nebo kolika rukama musí projít hrozen, než se dostane v láhvi dobrého vína na stůl. Ani během studia na vysoké škole jsem se svému osudovému oboru nevzdálila a naopak ještě detailněji zjišťovala, o jak velmi rozmanitý obor se jedná. Dokáže totiž člověka neustále něčím překvapovat, uchvacuje poznáváním stále nových variací odrůd a barevných nuancí, které příroda dokáže vytvářet, a tímto zároveň každého z nás jemně nutí poznávat a pátrat po nových informacích.
Dnes zahradnictví představuje rozsáhlé odvětví, zahrnující řadu vzájemně se prolínajících a na sebe navazujících oborů – ovocnářství, zelinářství, květinářství, sadovnictví, školkařství, vinařství, pěstování léčivých a aromatických rostlin a kultivovaných jedlých hub.
Prostřednictvím našeho časopisu mi tedy dovolte se s Vámi pravidelně dělit o novinky a zajímavosti, z tohoto oboru, které pro nás budu zjišťovat.
Budu se na Vás velmi těšit na těchto stránkách, třeba již hned v dalším čísle.
Jana Lapáčková 

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down