05.05.2005 | 08:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zahradnictví v jižní Itálii

Apulie – krajina na jihu Itálie, nacházející se z větší části až na samém podpatku Apeninského poloostrova. Je známá především pěstováním oliv a vinné révy. Olivové háje tvoří největší plochu zemědělské půdy a olej z nich má prvotřídní kvalitu.

Najdeme zde také mnoho zahradnických podniků zabývajících se pěstováním květin a školkařských výpěstků.

Na začátku loňského prosince jsem měl možnost se skupinou odborníků z praxe a novinářů tuto oblast navštívit. První zastávkou na naší cestě byla školkařská firma Südkultur di Raffeiner Valtl & Co. Ve fóliovnících a sklenících zde na ploše bezmála dvaceti hektarů pěstují středomořské rostliny a široký sortiment okrasných citrusů (Citrus limon, mitis, nobilis, redlime, sinensis). Největší podíl na vypěstované produkci mají Solanum rantonnettii a Lantana camara. Dále zde v sortimentu mají rostliny jako Bougainvillea sanderiana, Cassia floribunda, Chamelaucium unicum, Ficus Carica, Hibiscus rosa sinensis, Nerium oleander a Olea europaea a další. Všechny jsou expedovány v různých velikostech při velkých počtech v každé partii. Pěstování rostlin se vyznačuje vysokou produktivitou. U všech je používána kapková závlaha. A protože je zde zejména v letním období vody nedostatek, sbírá se během roku z celého areálu srážková voda a shromažďuje se ve velké nádrži. Toto množství vystačí zpravidla až na polovinu roku. Výživa rostlin je prováděna převážně zálivkou.
O tom, že je při pěstování používáno nejmodernější techniky jsme se mohli přesvědčit při zaštipování Solana, které se provádí právě na začátku prosince. Zaštipování prováděl ořezávací stroj s výkonem 3000 až 5000 rostlin za hodinu. Po ořezu kontejnery s rostlinami automaticky vyrovnával na posuvné stoly. Poté byly pomocí manipulačního vozíku umístěny zpátky do skleníku. V části podniku, kde nebyly posuvné stoly se ještě zaštipovalo ručně. Přitom jeden střihač zvládne za den přibližně 1000 rostlin, takže rozdíl ve výkonnosti je opravdu znatelný.
Zajímavá například i pro naše dovozce může být skutečnost, že ačkoliv je většina produkce vyvážena do celé Evropy, distribuce probíhá výhradně přes Nizozemsko.

Dalším navštíveným školkařským podnikem byla firma Vivai del Salento, která obhospodařuje 11 hektarů pozemků a zaměřuje se na rostliny pocházející z Austrálie. Na ně také vlastní registraci. Ze sortimentu můžeme jmenovat například Chamaelacium Uncinatum, Cupresssuscyparis leylandii, Ficus carica a australis, Agave americana, Cycas revoluta a další. Mezi novinkami vynikala Grevillea Red Salento®. Je prodávána v kontejnerech a je určena pro vánočních trh jako náhrada za vánoční stromek. Na atraktivitě ji dodává především to, že v době Vánoc rostlina kvete drobnými fialovými kvítky. Je prodávána také s označením – jediný kvetoucí vánoční stromek.
Firma zhruba 40 % produkce vyváží. Nejvíce do Nizozemska, Německa a Portugalska. O veškerý export se stará partnerská nizozemská firma Carmexco.

Společnost Ecoverde mediterranea se nachází nedaleko přístavního města Brindisi. Jak už sám název napovídá, firma se zabývá zejména pěstováním středomořských, ale i subtropických rostlin. Díky zvolenému sortimentu je většina rostlin pěstována venku nebo v lehkých krytech zakrytých pouze síťovinou. Rostliny jsou distribuovány v kontejnerech a firma je vyváží nejen do západní Evropy, ale i do Řecka a Turecka.

Návštěvu pěstitelů květin jsme začali v květinářské firmě De palma – piante ornamentali v městečku Terlizzi. Tato společnost se zabývá především pěstováním hrnkových květin, jako například Begonia, Cyclamen, Saint-paulia, Spathiphyllum, Jasminum. V době naší návštěvy bylo pro vánoční trh připraveno velké množství klasických Poinsettí různých barev. Další významnou komoditou, kterou De palma produkuje jsou hortenzie. Právě probíhalo jejich zaštipování a umisťování do skleníků na místo uvolněné po poinsettiích. Zde bude až do března, kdy začne kvést a začne se prodávat na trhu.
Firma De palma se na rozdíl od školkařských firem orientuje převážně na italský trh. Působí rovněž jako cash & carry velkoobchod. Neprodávají se pouze samotné rostliny, ale velice oblíbené jsou celé kompozice sesazených květin v různých nádobách a košíčcích. Díky předvánočnímu času zde bylo také mnoho květinových svícnů s floristickými doplňky. Ačkoliv firma působí jako velkoobchod, může si zde zájemce zakoupit samostatně co i jen jednu květinu. Zajímavé bylo, že ceny na rostlinách byly již maloobchodní a nikoliv velkoobchodní. Obchodní partneři pak mají z této ceny různě vysoký rabat. Lze se tedy říci, že velkoobchod nekazí svým zákazníkům ceny.
Na podobném principu jako De palma fungovali například společnosti Florpagano di Antonio Pagano & Co., Marti floricoltura. Kromě běžných hrnkových rostlin, které se pěstují i u nás, nacházejí největší uplatnění na evropském trhu zejména Phalaenopsis, Spathyphyllum, Pachyra, Draceana a Yucca.

Řezanými květinami se v Apulii zabývají specializované podniky, které pěstují většinou jeden nebo dva druhy květin. Mezi nejrozšířenější patří růže. Dále se zde pěstují chryzantémy, gerbery, lilie, anthurie a alstromerie. Hodně využívané je hydroponické pěstování.

Závěrem lze říci, že školkařské podniky na jihu Itálie mají díky klimatu příznivé podmínky pro pěstování zejména těch rostlin, které u nás najdou uplatnění ve studeném interiéru. Co se týče řezaných květin, jejich konkurenční výhodou je především kratší přepravní vzdálenost oproti květinám, dováženým do Evropy z jiných kontinentů. Toho však bohužel zatím dovozci ne plně využívají.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Komentáře k článku

  1. koupila jsem si chamaelacium uncinatum a teď nevím co to je jak se o to starat kam zasadit přezimuje zmrzne plody nebo okrasné květy po celé léto prostě nic to je tak když koupíte pro krásu

  2. Dobrý den, moc se mi to líbilo, tak jsem si to také koupila a také nevím, co s tím. Zdravím.

  3. Taky jsem si koupila Chamaelacium uncinatum a taky nevím co teď. Jakou hlínu jak zalévat kde postavit jestli jde ven nebo uvnitř. Děkuji za každou radu.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down