18.04.2023 | 03:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zahradnictví na Ústecku zažívají náročné období, lidé nakupují méně

Zahradnictví v Ústeckém kraji zažívají jedno z nejhorších období. Zdražování se promítlo i do jejich produkce, na druhou stranu zákazníci šetří a nakupují méně. Zůstává zájem o sazenice zeleniny i ovoce, naopak menší zájem je o doplňkový prodej a také okrasné květiny.

Ústecké Zahradnictví pod hradem zažilo za poslední dobu největší boom při pandemii koronaviru, loni naopak zaznamenalo obrovský propad, uvedla jeho vedoucí Zuzana Erbenová. „Všichni šetří a čekají, co se bude dít dál,“ míní vedoucí přes 20 let fungujícího podniku v Brné. Loňský propad v tržbách podle Erbenové činí zhruba 50 procent ve srovnání s obdobím před pandemií. Zahradnictví proto produkci o něco snížilo. Letošní sezóna by však měla být o něco příznivější, řekla vedoucí. Podniku se nevyhnulo ani zdražování, nejvíce se zvýšily ceny substrátů. „Každá dodávka byla loni dražší asi o deset procent, celkem asi o 25 procent,“ podotkla vedoucí. V souvislosti s tím jsou dražší i nabízené rostliny, které se do substrátu sázejí. Erbenová dodala, že asi dvojnásobně zdražila hnojiva.

Dalším aspektem nižších prodejů zahradnických podniků je počasí, uvedl Nikolaj Kolev, vedoucí Zahradnictví Kolev ve Velkém Březně na Ústecku. „Touhle dobou, když je hezky, se hojně prodávalo. Teď se potkala drahota a špatné počasí," poznamenal Kolev. Podle něj mají lidé zájem alespoň o sadbu zeleniny, menší zájem je o doplňkový prodej, jako jsou truhlíky, substráty či hnojiva. „Zdražili jsme do deseti procent, ale to doplňkové zboží je dražší daleko víc,“ řekl Kolev a dodal, že letos očekává horší sezónu než loni.

Společnost Sempra Litoměřice, která se zabývá šlechtěním ovocných plodin, výrobou školkařských výpěstků a polní výrobou se loni rovněž ocitla v červených číslech, řekl Radoslav Potůček, jednatel podniku, který je po privatizaci součástí akciové společnosti Sempra Praha. Podnik má nejvyšší příjmy z rostlinné výroby, loni ale zaznamenal propad, protože zvýšení cen nepokrylo zvýšené náklady. Potůček se chce proto vyhnout používání výrazně dražších hnojiv a postřiků. Dalším příjmem pěstitelství je produkce stromků, které odebírá řetězec hobby marketů. Odběr byl nicméně loni mnohem nižší. Jednání s odběratelem jsou složitá, řekl Potůček a doplnil, že podnik naposledy zvýšil ceny před dvěma lety. „Jsme takoví levní dodavatelé,“ uvedl Potůček. Pokud by podle něj letošní sezóna vypadala stejně nepříznivě jako ta loňská, hrozí podniku zánik. Zatím ji však jednatel nedokáže predikovat.*

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down