22.09.2003 | 08:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zahradnický veletrh získává popularitu

Jedenkrát za rok se setkat na zahradnické profiakci a rovněž propojit výrobu a prodej zahradnických produktů, jsou podle slov Jaroslava Hunkese, ředitele firmy Agro Brno-Tuřany, hlavní cíle veletrhu, který se konal 5. a 6. září v Brně. Podle informací Josefa Marciána, předsedy pořádající Asociace zahradnického výstavnictví se třetího ročníku Zeleného světa 2003 zúčastnilo 38 vystavovatelů, kteří prezentovali své firmy na ploše 800 m2, přičemž se počet zúčastněných firem každým rokem zvyšuje. Sympatie budí zvláště orientace na čistě profesionální obec českých zahradníků.

Tradičními vystavovateli jsou pěstitelé květin a školkařského materiálu (ovocné a okrasné dřeviny), realizační firmy, velkoobchody se substráty a zařízením a potřebami pro pěstitele. Nezastupitelné místo zde mají i firmy se sortimentem hrnkové sadby a osiva. V letošním roce zde měla zastoupení i mechanizace.
Něco pro návštěvníky
Letos poprvé připravili organizátoři pro návštěvníky doprovodný program. V pátek představil Jan Drtil z firmy Syngenta Czech, s. r. o., novinky letniček, balkónových květin a trvalek. Novinkami pro příští rok, se kterými se setkají naši zahradníci jsou Argyranthemum frutescens Molimba® (polo) plnokvětá ´Duple White´, Bacopa (Sutera diffusa) Cabana® ´Lavender Trailing´, velmi kompaktní typ ´Star´ Bidens ferulifolium Solaire®, Lobelia erinus richardii Laguna® ´Sky Blue Semitrailing´ kulovitého typu, velkokvětá převislá Sanvitalia procumbens Cuzco® ´Yellow Improwed´se sytě zeleným olistěním, Petunia grandiflora Surfinia® převislého typu ´Red´, polopřevislého ´Baby White´, ´ Baby Red´, ´ Baby Pink Morn´ a vzpřímeného ´Patio Blue´, Verbena hybrid Babylon® polopřevislého typu ´Pink´, Verbena hybrid Tukana® převislá ´Lilac´ a ´Strawberry and Cream´, Impatiens walleriana Cajun F1 ´Rose´, Petunia grandiflora Bravo F1 nově v barvách ´Red Improwed´, ´Sky´, ´Appelblossom´ a ´Rose Star´, Petunia multiflora Hurrah F1 v barvách ´Lavender Tie Dye´ a ´Velvet´s vysokým barevným indexem a odolností vůči počasí a Verbena x hybrida Obsession v barvě ´Coral with Eye´. S těmito a dalšími novinkami se podrobněji setkáte v prosincovém čísle Zahradnictví.
S&G přichází pro příští rok s novým konceptem zaměřeným na letní produkci určenou na výsadbu a dekoraci zahrad i balkónů. Trend je zaměřen na impulzivní prodej balkónovek, letniček i trvalek v 1 – 3 litrových nádobách s 1 – 3 rostlinami v květináči. Rostliny musí kvést v období květen – srpen, být silné a odolné, schopné zaplnit velký květináč a prodejné nejen na jaře. Druhým konceptem, který má ulehčit a zjednodušit přehled v sortimentu trvalek (550 druhů a variet) je kalendář barev, který bude postupně doplňován novinkami. Druhou přednášku si připravila Renata Pešičková z firmy Pereny na téma Produkce trvalek ve dvoulitrových kontejnerech.
Vysokou návštěvnost měly floristické semináře tematicky zaměřené na Podzimní trendy pro rok 2003 a Nové trendy a materiály ve smuteční a dušičkové vazbě. Tvorba floristických aranžmá byla doprovázena výkladem, na který často navazovaly dotazy z publika. O stálou pozornost návštěvníků se starala Ing. Marie Bittnerová z Brna, Marie Hynková z Břeclavi a Petr Matuška z Brna. S některými pracemi se setkáte v časopise Floristika.
Názory vystavovatelů a budoucnost
Zúčastněné firmy se shodovaly v pozitivním hodnocení celé akce, zvláště oceňovaly možnost setkávání zahradníků z celé republiky a navazování nových obchodních kontaktů. Velkou výhodou je její výlučné postavení v naší republice.
Zájem o tuto akci každým rokem roste, je otázkou, jak dlouho budou ještě dostačovat prostory v areálu Agro Brno-Tuřany. Podle ing. Marciána nejsou v Brně vhodné prostory pro veletrh tohoto typu. Možná, že se v budoucnu dočkáme například jeho přesunu do hanácké metropole. Situace ke změně nazrává, neutrální půda by možná urychlila prolomení nedůvěry dalších vystavovatelů.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down