17.06.2002 | 08:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zahradnický traktor podle svého užití

Požadavky na konstrukci, výbavu a spolehlivost zahradnických traktorů neustále rostou a v tvrdé evropské konkurenci mohou obstát jen ti nejlepší. Není jistě náhodou, že v poslední době přibývá v našem zahradnictví malotraktorů známého italského výrobce ANTONIO CARRARO

Uvedená značka není čtenářům našeho časopisu neznámá. Po již zveřejněných informacích, získaných u výhradního dovozce těchto strojů do ČR, kterým je společnost PEKASS Praha, jsme se tentokrát rozjeli rovnou za dvěma uživateli.
Průhonice plné květů
Naší první zastávkou byly výzkumné a šlechtitelské plochy, patřící Výzkumnému ústavu Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví v Průhonicích.
Zde jsme si popovídali s vedoucím tohoto dvacetihektarového areálu panem Petrem Valným.
"Naše činnost je velmi pestrá", říká na úvod tento sympatický manažér, "zdejší polnosti slouží jako výzkumné a šlechtitelské plochy, zaměřené zejména na šlechtění cibulovin a jiřin, ale také se tu zakládají dendrologické výzkumné pokusy s topoly a je tady též školkařská výroba. K tomu potřebujeme speciální zahradnickou techniku. Proto jsme se rozhodli koupit dva nové malotraktory", říká pan Valný a pokračuje: "vedení ústavu vyhlásilo výběrové řízení a v něm zvítězila firma PEKASS. Rozhodující byla technická úroveň těchto známých italských traktorů Antonio Carraro, ale i kvalitní servis prodejce."
To jsme si již prohlíželi jeden ze dvou červených traktůrků typového označení Tigre 3100 v provedení bez kabiny. To byla také naše první otázka - proč jen s bezpečnostním rámem? "Kabina pro nás není nutná", sděluje pan Valný, "za nepohody nepracujeme a ve školce je pro nás výhodnější rám". Dále jsme vyslechli chválu nejen na výkon a pohyblivost traktoru v terénu, kdy dobře drží stopu, zejména při jízdě ze svahu, ale i na redukovanou pojezdovou rychlost, které před tím tuzemské traktory nedosahovaly. Při práci se sázecím strojem, nebo podřezávačem je to nezbytné.
Jiná práce - jiné požadavky
Tak by se dala shrnout zkušenost, s kterou se nám svěřil pan Antonín Pechek, majitel firmy "Zakládání a údržba zeleně", jež sídlí stranou pražského ruchu, za hradbami, přímo ve vyšehradské pevnosti. Nevěříte? Přesná adresa - V pevnosti 6.
Přívětivý vyšehradský pečovatel se tady stará o 13 ha zeleně a k tomu ještě o dalších 20 hektarů na nedalekém pankráckém sídlišti a v okolí metra. Tyto služby vykonává už po deset let a na jeho kvalitní práci jsou slyšet jen slova chvály.
Dnes mu k úspěšné práci přispívá i nový traktor - nosič Antonio Carraro - model TTR 4400 HST. Na rozdíl od traktůrků, které jsme viděli na předcházející návštěvě, tento je vybaven komfortní kabinou, přesně takovou, jakou si pan Pechek přál. majitele: Traktůrek je zde v provozu po celý rok. S předcházejícími malotraktory, které jsme měli, se nedá srovnat. Nejen kabinu, ale hydropohon a servořízení se nám velice osvědčuje. Nejvíc se naběhá se zametacím kartáčem, nyní ho čeká sečení trávníků a v době mimovegetační je co nejvíce využit při práci s překopávačem a štěpkovačem.
"Zvyknul jsem si, určitě bych ho neměnil", pochvaluje si svůj nový přírůstek do mechanizačního parku pan Pechek a dodává: "kdybych kupoval další, tak už pouze Antonio Carraro." Stručné a výstižné hodnocení.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down