13.12.2004 | 08:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zahradnické školství ve Vídni

Vídeň – hlavní město Rakouska, má mnoho z nás spojeno s významnými osobnostmi z historie, mnozí si spíše vybaví jiné zajímavosti, typické pro toto podmanivé velkoměsto. Méně z nás však ví, že Vídeň je také místem, kde lze dosáhnout zahradnického vzdělání různého stupně. Dovolte mi, abych Vám ve stručnosti představil tři vídeňské školy, na kterých je možné se vzdělávat v zahradnickém oboru.

Zahradnické učiliště Kagran (Berufsschule für Gartenbau und Floristik)
V okrajové části Vídně Kagran se nachází střední odborné učiliště, kde výuka zahradníků a floristů probíhá již od roku 1928. V loňském roce navštěvovalo učiliště přes 600 žáků, přičemž výuku zajišťovalo 22 učitelů. Škola nabízí vzdělání ve 4 oborech, zaměřených na:
- produkční zahradnictví
- krajinou a zahradní tvorbu
- hřbitovy a okrasné zahrady
- floristiku
Vyučují se předměty obecné, související s obchodem, a odborné (např. zahradní technika, ochrana rostlin, zelinářství, pěstování okrasných rostlin, rozmnožování rostlin).
K areálu školy přiléhá na asi šesti hektarech školní zahrada, ve které se žáci prakticky seznamují s vyučovanou problematikou. Zahrada sestává z pěti oddělení (školkařské, zelinářské, skleníkové, krajinářské, trvalkové). Tato nádherná zahrada není omezena pouze na výuku žáků učiliště, ale je přístupná po dohodě také veřejnosti.

Střední zahradnická škola a výzkumný ústav zahradnický Schönbrunn
(Höhere Bundeslehr- und Versuchsanstalt für Gartenbau Wien-Schönbrunn)
Vyšší odborná škola zahradnická v Schönbrunnu nabízí možnost studia jak v oboru produkční zahradnictví, tak v oboru zahradní a krajinná tvorba. Jedná se o jedinečnou školu svého druhu v Rakousku. Ve třetím roce se studenti specializují buď na obor Produkční zahradnictví, nebo Zahradní a krajinná tvorba. Studium je ukončeno po pěti letech maturitou. Škola připravuje odborníky pro praxi, ale také pro studium na vysoké škole. Úspěšné ukončení studia opravňuje absolventy po příslušné tříleté praxi používat titul inženýr a umožňuje jim dostat práci v různých zemích EU, kde je požadováno vzdělání ukončené získáním diplomu (nejedná se ale o diplom získaný na univerzitě). Škola má také široké zázemí pro praktickou výuku. Absolventi nacházejí uplatnění hlavně jako zahradníci a floristé, v ovocnářských provozech, ve školkách, ve firmách, zabývajících se zakládáním zahrad, jako vedoucí pracovníci např. v komunálních službách, ale také jako poradci.
Výzkumný ústav, patřící ke Střední zahradnické škole v Schönbrunnu se zaměřuje na následující témata :
1. Výzkum v oblasti zahradnictví, včetně šlechtění
2. Zkoušení a posuzování rostlin, sadby, množitelského materiálu
3. Ochranu zahradnických rostlin a techniku v zahradnictví
4. Sběr, zpracování, uchování geneticky významného materiálu
5. Plánování v oblasti zahradní a krajinné tvorby

Katedra ovocnictví a zahradnictví (Institut für Obst- und Gartenbau
Patří pod Zemědělskou univerzitu ve Vídni (Universität für Bodenkultur Wien). Studium zahradnictví se zaměřuje na následující témata:
- produkce zahradnických rostlin,
- kvalita zahradnických produktů,
- venkovní použití rostlin.

Další prohlubování znalostí probíhá v zahradnických provozech a na vlastní pokusné a demonstrační ploše v Jedlersdorfu. Katedra má dobře vybavenou laboratoř, ve které se testuje kvalita zahradnických produktů. U ovoce a zeleniny je pozornost zaměřena např. na porovnání kvality produkce z konvenčního a ekologického pěstování. Zemědělská univerzita ve Vídni je jediným místem v Rakousku, kde lze dosáhnou vysokoškolského vzdělání v oboru zahradnictví.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down