13.07.2017 | 09:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zahradnická návštěva Réunionu

Asi 700 km východním směrem od pobřeží Madagaskaru leží v Indickém oceánu malé souostroví, které nese půvabné jméno – Maskarény. Patří sem tři významnější ostrovy a několik droboučkých přidružených ostrůvků. Zeměpisně se jedná o Mauritius a ostrov Rodrigues, který k Mauriciu formálně patří. Nejzápadněji situovaným ostrovem je Réunion, který je jedním ze zámořských departmentů Francie.

Už samotná přítomnost Francie v nekonečných vodách Indického oceánu je předzvěstí určité neobvyklosti a zajímavosti. Je zvláštní pobývat v zemi, která formálně patří pod Afriku a bují v ní nezkrotná tropická vegetace, přičemž je součástí Evropské unie, platí se v ní eurem a jezdí po silnicích francouzské kvality. To, ale i mnoho jiných překvapení přinesl můj dvoutýdenní pobyt na tomto ostrovu.

K jeho návštěvě mě přivedlo několik okolností. Ta hlavní se týkala vanilky, neboť jsem chtěl na vlastní oči poznat dějiny této rostliny, protože právě na Réunionu se odehrávala část jejího příběhu. Druhým důvodem návštěvy byla obrovská rozmanitost ostrovu a několik vegetačních pásem s množstvím zajímavých rostlin. Třetím důvodem byla přítomnost několika veřejných zahrad, které umožňují poznání řady tropických, často i nepůvodních rostlin. Posledním důvodem byla relativní blízkost Mauritia, který jsem krátce navštívil také, zejména kvůli možnosti vidět botanickou zahradu, která je jednou z nejstarších na Jižní polokouli.

Text a foto

Ing. Pavel Chlouba

Celý článek naleznete v časopisu Zahradnictví č. 7/2017.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down