10.02.2011 | 02:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zahradnická a zemědělská škola Děčín–Libverda slaví jubileum

Už neuvěřitelných 160 let se na Střední škole zahradnické a zemědělské Antonína Emanuela Komerse, Děčín – Libverda vyučuje zemědělskému a zahradnickému oboru. Tato nejstarší zahradnická a zemědělská škola v prostoru bývalého Rakouska – Uherska oslavila v listopadu 2010 své významné jubileum, které ji právem řadí mezi respektované školy s dlouholetou tradicí.

Asi si dnes dokážeme jen těžko představit, jak obrovský a pokrokový počin znamenalo v roce 1850 její založení. Šlechtický rod Thun-Hohensteinů, především pak František Antonín hrabě Thun, a také zakladatel a první ředitel školy Antonín Emanuel Komers tímto činem položili vlastně základ zemědělskému vzdělávání, jehož praktické základy se v polovině předminulého století předávaly pouze empirií z otce na syna.

Centrum zemědělského vzdělávání
V devatenáctém století Libverda nejvýznamnější centrum zemědělského vzdělávání a zemědělské vědy v bývalém Rakousku – Uhersku. Za vše snad mluví tak zvučná jména jako jsou např. prof. Hibsch, Fritz Seemann, bratři Lamblové a další. Na Libverdě se během let vystřídalo mnoho významných profesorů a Libverdu opustila řada později významných absolventů. Až do roku 1939 se na Libverdě učilo v obou zde běžných jazycích – v češtině a němčině. Konec konců vedle sebe rostoucí lípa a dub na nádvoří školy jasně symbolizují vzájemnost českého a německého národa v tomto regionu.
V poválečné historii školy (od roku 1947) úspěšně absolvovaly studium stovky žáků ve dvou hlavních oborech, kterými jsou zahradnictví a „zemědělství“ – to však mělo nejrůznější pojmenování a specializace, např. chovatelství, pěstitelství, pěstitelství-chovatelství až po dnešní obor agropodnikání. V současné době má škola otevřeny zmíněné dva maturitní obory a ještě dva tříleté učební obory – prodavač květin a farmář.

Investice do rozvoje
Za posledních deset let se škola výrazně změnila. Přispěly k tomu nejen finanční prostředky čerpané z projektů financovaných EU, ale také investiční prostředky získané od zřizovatele školy (Ústecký kraj). Jedním z nejvýznamnějších počinů bylo vybudování Zahradnicko–zemědělského vzdělávacího centra Ústeckého kraje „Libverdský dvůr“, při kterém byla kompletně opravena jedna z původních budov a nakoupena moderní zemědělská technika pro výuku studentů nejen naší školy. Druhým velkým projektem byla Ekologizace provozu a provozního zázemí Botanické zahrady Libverda, v jehož rámci došlo k instalaci moderních tepelných čerpadel, k automatizaci provozu obou skleníků, k ohřevu teplé užitkové vody pomocí solárních systémů a v neposlední řadě došlo i k opláštění skleníků makrolonem. Významnou událostí pro rozvoj oboru floristika bylo vytvoření učebnice Floristika 1 a 2. Tento projekt podpořený z prostředků Evropského sociálního fondu zajistil v roce 2007 novou a velmi kvalitní učebnici, která studentům zahradnického oboru dlouhou dobu chyběla. Během roku 2008 a 2009 došlo k rekonstrukci kuchyně a jídelny, ve škole byla provedena výměna oken a kompletně byla opravena fasáda. V budoucnu nás čeká rozsáhlejší modernizace domova mládeže.

Celý text článku naleznete v tištěné verzi v časopisu Zahradnictví č. 10/2010.

Text a foto Ing. Libor Kunte, Ph.D., SŠZaZe Děčín-Libverda

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down