04.08.2009 | 10:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zahradníci pronikli do Parlamentu

Prezentovat úroveň zahradnického oboru v České republice – přesně tento cíl si stanovili organizátoři výstavy, kterou ve dnech 5. až 8. května hostila dolní komora Parlamentu ČR. Prohlédnout si zajímavou expozici mohli totiž nejen poslanci, ale díky zpřístupnění parlamentních prostor v rámci dne otevřených dveří také veřejnost. Výstavu připravila Asociace zahradnických společenstev ve spolupráci s dalšími profesními svazy a konala se pod záštitu předsedy zemědělského výboru poslanecké sněmovny Ing. Jiřího Papeže.

Pod heslem České rostliny do českých domácností a zahrad byla pro zájemce připravena poutavá expozice složená z posterů, propagačních materiálů a samozřejmě také ukázek zahradnických výpěstků – okrasných rostlin, ovoce a zeleniny. Do akce se kromě Asociace zahradnických společenstev (AZS) sdružující pětici profesních svazů (Asociaci zahradnického výstavnictví, Svaz školkařů ČR, Sdružení lesních školkařů ČR, Sdružení zahradnických center a Svaz květinářů a floristů ČR) zapojili také její nečlenové Ovocnářská unie ČR, Zelinářská unie Čech a Moravy a Pelero CZ – sdružení pěstitelů a zpracovatelů léčivých, kořeninových a aromatických rostlin.

Profesní organizace společně
„Naším hlavním posláním je reprezentovat zahradnický obor jako celek, a proto jsme nabídli zapůjčený výstavní prostor i zatím nepřidruženým organizacím,“ komentoval vznik společné zahradnické expozice tajemník AZS Ing. Jiří Dusbaba. Podle něj je hlavní myšlenkou Asociace posilování pozice členů v rámci zemědělství a jednotné prosazování záměrů vztahujících se k celému zahradnickému oboru a školkařství. Ve společném zájmu všech zahradnických svazů se ocitají oblasti školství, výzkumu, ochrany rostlin a mnohé legislativní normy a je zřejmé, že účelová řešení lze snadněji dosáhnout společnými silami.
Expozice byla realizovaná díky vydatné pomoci floristů Jarmily Pejpalové z firmy Floraservis a Zdeňka Kupilíka a také studentů dvou středních škol – Vyšší odborné školy zahradnické a Střední zahradnické školy Mělník (VOŠZa a SZaŠ Mělník) a Střední odborné školy stavební a zahradnické v Praze 9. Kromě náplně činnosti jednotlivých profesních organizací (vedle výše uvedených ještě SZKT – Společnost pro zahradní a krajinářskou tvorbu, SZÚZ – Svaz zakládání a údržby zeleně) se snažila poslancům i veřejnosti představit i zahradnický a školkařský výzkum (VÚKOZ, v. v. i., VŠÚO Holovousy, s. r. o.), vzdělávání (Zahradnická fakulta MZLU v Brně, ČZU v Praze, VOŠZa a SZaŠ Mělník), výstavnictví (Flora Olomouc) i úspěchy v různých soutěžích (EuropaCup a Euroskills).

Výstava se líbila
„Pevně věřím, že se nám i relativně krátkou výstavou podařilo upozornit na skutečnost, že rozvoj zahradnického odvětví podporují i jiné vyspělé země, neboť se jedná o velmi intenzivní produkci s vysokou přidanou hodnotou a velkým podílem poskytovaných služeb,“ uvedl Ing. Dusbaba. Zahradnická produkce v celkové výši 9,8 miliard Kč ročně představuje přibližně 15 % objemu rostlinné výroby v ČR. Na úrovni zahradnických oborů je závislé lidské zdraví (produkce ovoce, zeleniny, koření a léčivých rostlin) i životní prostředí (péče o zeleň v lidských sídlech i v kulturní krajině) a jsou to právě květiny, které nás květiny provázejí při významných příležitostech i životních událostech nebo jen tehdy, když nám chce někdo udělat radost.
Zpětně lze hodnotit akci jako velmi zdařilou. Zaujala poslance, členy vlády i zaměstnance poslanecké sněmovny. Podle vyjádření většiny z nich zahradníci nasadili laťku velmi vysoko, ostatně, zde jsou slova předsedy zemědělského výboru Poslanecké sněmovny Ing. Jiřího Papeže: „určitě se Vám podařilo udělat ve sněmovně něco velmi netradičního a krásného. Předvedli jste i jiné stránky zemědělské produkce, krásných aranžmá i zajímavých a zdravých produktů. Zároveň jste ukázali, že spolupracujete a dokážete vytvořit společné dílo několika profesních organizací. To je také důležitý aspekt velmi povedené a úspěšné výstavy – prezentace vaší práce. Moc za výstavu děkuji a bylo mi ctí nad ní mít svou záštitu.“

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down