11.01.2017 | 07:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zahradní sortiment rodu krásenka (Cosmos)

Krásenky (Cosmos; Asteraceae) si našly cestu do evropských zahrad ze Střední Ameriky (zejména Mexika) a jihu USA. V současnosti mnohé z nich zdomácněly i v tropech a subtropech Asie. Rod čítá pouze čtyři, respektive pět druhů. Jako okrasné jsou pěstovány zejména kultivary druhů krásenky zpeřené (C. bipinnatus), krásenky sírožluté (C. sulphureus) a krásenky čokoládové (C. atrosanguineus).

 

Cosmos bipinnatus

 

Nejvýznamnějším druhem z rodu Cosmos je krásenka zpeřená (C. bipinnatus), která nabízí i nejpočetnější kultivarový sortiment. Jde o atraktivní letničku s velkými, jasně pastelově zbarvenými květy. Krásenka zpeřená kvete obvykle v odstínech růžové, červené, fialové, nachové a bílé barvy. K novinkám pak patří např. žlutokvětý cv. ´Xanthos´. Některé odrůdy jsou také plnokvěté, nebo mají rourkovitě stočené květní plátky. I výška odrůd může být značně variabilní. Obvykle bývá od 50 do 200 cm.

Právě výška konkrétní odrůdy pak asi nejvíce rozhoduje o možném použití rostlin ve výsadbách. Kompaktní odrůdy se dobře hodí pro skupinové či ornamentální výsadby a doplňují tak obvykle letničkové záhony. Vyšší odrůdy lze velmi dobře použít i v trvalkových výsadbách, třeba jako menší skupinky vyplňující různá místa v trvalkových záhonech. Jejich výhodou je i to, že se v těchto výsadbách dokážou samy přesévat a udržovat se tak i pro další sezóny. Velmi oblíbené jsou v současnosti i jako součást letničkových směsí určených pro přímý výsev na stanoviště. Nízké kultivary je možné použít i pro pěstování v nádobách.*

Text a foto

Ing. Petr Hanzelka. Ph.D.,

Botanická zahrada hl. m. Prahy

Celý článek naleznete v časopisu Zahradnictví č. 1/2017.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down