10.12.2018 | 02:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zahradní odpočívadla – významný architektonický prvek

Způsob využívání zahradního prostoru prodělal v posledních desetiletích podstatnou změnu. Od původně hospodářského využívání, kdy zahrada sloužila hlavně pro pěstování ovoce a zeleniny, případně chování drobného zvířectva, se její poslání změnilo na prostor, kde má hlavní prioritu funkce okrasná a rekreační.

Zahrada se stává rozšířeným obytným prostorem, slouží k trávení volného času, uspokojování různých zálib, k zábavě, hrám a klidovému odpočinku. Pro kvalitní odpočinek v zahradě a její obytnost ale nestačí jen pouhé pohodlí a účelnost. Uspořádání musí být ve všech detailech v harmonickém souladu s obecně platnými estetickými zákonitostmi, které jsou běžně respektovány v jiných oblastech umění. Je potřeba zdůraznit, že zahradní architektura je jedinečným uměleckým oborem, v němž se ve vzájemné syntéze spojuje biologie s uměním a technickými prvky. Na způsob a kvalitu trávení volného času má zásadní vliv uspořádání zahrady. Řešení musí především respektovat prostorové napojení na obydlí. S tím bezprostředně souvisí její kompoziční skladba. V historických zahradách tvořila budova, obyčejně vila nebo zámek, důstojnou zahradní dominantu. Ostatní biologické a architektonické prvky nacházely uplatnění podle kompoziční skladby zahrady a také potřeb majitele. Obdobně je tomu i v současné zahradě. Prioritní funkci hrají výsadby stromů, keřů a květin. Architektonické a technické prvky umocňují její obytnou hodnotu, vnáší do ní důležitý vertikální rozměr, pomáhají vytvářet prostorové iluze a zakrývat nežádoucí pohledy.*

Texta foto

Ing. Drahoslav Šonský, CSc.,

zahradní a krajinářský architekt

Celý článek najdete v časopise Zahradnictví č. 12/2018.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Komentáře k článku

  1. Naše Anežka mi nedávno říkala, že na zahradě se jí sice moc líbí, ale má to moc daleko do pokojíčku. Možná si řeknete, že mám doma nějakou obludu, ale to víte. My máme 3-patrový dům a je pravdou, že dostat se do dětského pokojíčku je náročné. Aby nám děťátko neusínalo v těch neergonomických spacích pytlech, objednali jsme jí pod pergolu https://www.aminabytek.cz/detske-postele-domecek dětskou postel.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down