Zahrada – symbióza biologických a architektonických prvků – II. díl

V minulém dílu jsme se seznámili s architektonickými prvky s plošným, horizontálním uplatněním v zahradní kompozici, kam patří cesty, zpevněné plochy a voda v zahradě. Ve druhém dílu se zaměříme na architektonické prvky s prostorovým uplatněním v zahradní kompozici, tedy vertikální prvky.

Jde o velmi obsáhlou skupinu prvků důležitých pro zakládání zahrad a tvorbu prostorových efektů. Významně se podílejí na vertikálním členění zahradního parteru, řešení výškových nerovností, tvorbě prostorů pro neformální odpočinek. Nabízí možnosti výtvarné výzdoby zahrad a řešení dalších funkcí zajišťujících její obytnost.

Architektonické prvky s prostorovým uplatněním v zahradní kompozici

 

Oplocení zahrad, brány a branky

Skupina obsahuje architektonické prvky podílející se na oplocení a vstupních prostorech do zahrad – brány, branky. Již od nepaměti byla těmto konstrukcím věnována pozornost, neboť vymezovaly a chránily majetek. Nejstarší konstrukcí byl plot z dřevěných latí. Byl zdokonalován a postupně nahrazován pevnějšími a bezpečnějšími materiály, jako jsou kámen, cihly, dřevo, beton, ocelové prvky. Významnou roli při oplocení zahrad sehrály také rostliny, zejména druhy s hustým a neprostupným habitem, zpočátku volně rostoucí, později tvarované. Jejich oblíbenost setrvala. V mnoha případech  slouží k oplocení i v současné době.

Oplocení je stálým předmětem diskusí. V současnosti se většina zahrad pohledově uzavírá neprůhlednými zdmi nebo jiným vysokým oplocením. Tato opatření v nové zástavbě vytváří z ulic pouze průjezdné koridory namísto kvetoucích ulic vhodných k vycházkám a pozorování krásných zahradních úprav.

Nedílnou součást oplocení zahrad tvoří vstupní objekty. Jedná se o brány a branky, které bývají podřízeny architektuře domu. V minulosti tvořily mnohdy umělecká díla. V současné době se používá k jejich realizaci stejný materiál jako k oplocení.*

Text a foto

Ing. Drahoslav Šonský, CSc.,

zahradní a krajinářský architekt

Celý článek naleznete v časopisu Zahradnictví č. 1/2017.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Komentáře k článku

  1. Skvělý článek, děkuji za něj! Tohle by si měl přečíst každý, kdo si na zahradu splácá bez ladu a skladu všechno možné včetně jezírka, sádrového trpaslíka a čapího hnízda. My jsme třeba řešili teď nějakou palisádu k záhonkům, které jsme vymysleli trochu výše. Nakonec vyhrály palisády z recyklátu od https://www.plot-eshop.cz/palisada-z-recyklatu/ které jsou poměrně pěkné, nevyrušují a ještě k tomu skvěle plní svůj účel. Článek určitě sdílím dál. Skvělá práce! 🙂

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down