17.01.2018 | 01:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zahrada nejen člověčí

Stále větším trendem se stávají zahrady přírodní, organické, ekologické, jedlé. Ať už budeme mluvit o jakémkoliv typu, máme většinou na mysli jakýsi protipól okrasné zahrady. Škatulkování zahrad však není potřeba, jelikož všechny, i ty okrasné, nabízí přívětivý prostor pro život mnoha nejrůznějších živočichů, nejen lidí. Soukromé zahrady vytváří jakousi zelenou síť prorůstající městy, díky níž se mohou živočichové pohybovat, získávat potravu i útočiště.

Zahrady zaměřené na podporu divoce žijících druhů nemusí nutně vypadat jinak, aby byly svou funkcí prospěšné. Spoustu z nás děsí představa, že bychom na svém pozemku měli pěstovat neprostupnou divočinu a vzdát se milovaných záhonů růží, zeleninových zahrádek a vůbec zahradničiny jako takové. Nic z toho naštěstí není potřeba.

 

Zahrada v symbióze

 

Přírodě blízký způsob zahradničení je však nutné chápat komplexně. Nemůžeme na trávník stříkat litry pesticidů, pak koupit hmyzí hotel v hobbymarketu a myslet si, že podporujeme ekologii. Stejně jako příroda nabízí rozmanité množství biotopů, tak i v zahradě bychom se měli snažit dosáhnout pestrosti a vytvářet různé příležitosti pro život. Například suché kamenné zídky nebo skalky nabízí místo pro vyhřívání plazů (ještěrek či slepýšů), v malém jezírku zase najdou úkryt žáby, které jedí vajíčka plžů, tedy i proklínaných slimáků, jako kaviár. Pokud čistíte jezírko od řas a usazenin, nechte nečistoty vždy nejméně den ležet vedle jezírka. Obvykle v nich je spousta vodních živočichů, kterým tak dáte čas zalézt zpátky do jezírka. Vyvarujte se samozřejmě jakékoli chemické úpravy vody, která zničí veškerý život v jezírku.

Text a foto

Ing. Tereza Vlasáková,

zahradní a krajinářská architektka,

www.perenniculum.cz

Celý článek naleznete v časopise Zahradnictví č. 1/2018.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down