Zahrada ke snění

Na mezinárodní výstavě rostlin Euroflora 2006 v italském Janově upoutala pozornost návštěvníků neobvyklá sekce určená soutěži zahradních architektů. Nesla název Zahrady ke snění (Gardens to dream ) a úkolem soutěžících bylo co nejlépe navrhnout a zrealizovat zahradu na malém prostoru. Odborná porota hodnotila kreativitu, modernost a praktické zpracování projektu.

Organizátoři projektu Zahrady ke snění chtěli ukázat, že i na omezeném prostoru lze vytvořit zahradu k trávení volného času. Nápady jednotlivých architektů se velmi lišily a nabídly návštěvníkům různorodý pohled na současné trendy v navrhování zahrad. Objevily se přístupy jak historické a tradiční, tak i velmi futuristické a novátorské. Především šlo o minimalistická řešení prostoru doprovázené různými prvky, např. zahradním nábytkem a fontánami. Pozorovateli občas mohla přijít na mysl otázka, kde končí práce architekta a kde bohémského umělce. Díky tomuto otevřenému přístupu by si svůj styl našel snad opravdu každý.
Kreativita se cení
Celková plocha expozice byla 1500 m2. Z přihlášených a zpracovaných devadesáti projektů vybrala komise, složená ze zástupců výstaviště a univerzitních kapacit, 25 návrhů, které byly zrealizovány. Možnost ukázat své dovednosti dostali stejnou měrou jak začínající, tak i zkušení umělci. Cílem projektu bylo sledovat požadavky a trendy dané současnou společenskou poptávkou. Prostor pro budování zahradních ploch u obydlí se neustále zmenšuje, a proto se požadavky na úplné využití dostupného prostoru zvyšují.
Cenu za nejkreativnější zpracování zadaného úkolu obdrželo studio GNTP Ingegneri Associati za Snovou zahradu (Dreams garden) – minimalistickou expozici uzavřenou do vysokých zdí s průhledovým oknem do zahrady „za zdí“. Soustava zrcadel zde otevírala netušený prostor a odrážela centrálně vysazený olivovník i minimalistické výsadby podél stěn. Druhé místo získal Raimondo Congiuvi za návrh Zahrádka (Small garden). Tropická vegetace, spolu s olivovníky a kvetoucími rostlinami naznačila cestu do dáli a tak dala vzniknout klidnému, mírem naplněnému místu. Třetí cenu získal Umberto Andolfato za projekt Hnízdečko (Nest – garden). Netradiční altánek přímo nabízel úkryt před okolním světem a lákal k příjemnému posezení s kávou, či relaxaci při aromaterapii – bylo zde totiž rozmístěno mnoho různorodých lamp s esenciálními oleji.
Divoká krajina i bioarchitektura
Z dalších zajímavých projektů lze uvést Sny – bubliny (Dreams – bubbles). Létající mýdlové bubliny v prostoru extenzivní výsadby trnitých keřů praskaly o jejich listy a trny a navozovaly dojem dosažitelnosti i lehkosti zmizení našich snů. Ložnice přenesená do zahrady, to byl ústřední nápad další práce nazvané Postel ke snění (Bed to dream). Byla vytvořená z modelované zeminy pokryté trávníkem navrstveným do podoby látek a polštáře z bylin a nutila návštěvníka přemýšlet o bioarchitektuře. Téměř opačný dojem vzbuzovalo dílo Natažení krajiny (Countryside stretch), v němž divoká, neudržovaná příroda vnikala mezi civilizaci naznačenou vysokými mrakodrapy v pozadí. Přerostlé trávy ovládající prostor bortily veškeré představy současné koncepce zahradní architektury. Dunivá hudba, levitující postava a červené balónky doplnily abstraktní moment snivé zahrady kdesi uprostřed moderního velkoměsta.
Procházka mezi zahrádkami byla skutečně nádherným zážitkem a nezbývá než doufat, že podobný projekt bude k vidění i na další Eurofloře či jiné evropské výstavě.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *