07.09.2016 | 04:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Za zesnulým šlechtitelem RNDr. Janem Černým v Jaroměři

Úspěšný pokračovatel v tradici šlechtitelů květin, zahradnické dynastie Černých v Jaroměři, RNDr. Jan Černý, zemřel po delší nemoci v pátek 5. srpna 2016 v Hradci Králové. Narodil se před 59 lety jako prvorozený syn dne 18. června 1957 v Jaroměři manželům paní Alence, rozené Prokopové (1928–2000) a Ing. Janu (1928–1980) Černých, pocházejících ze zahradnických rodů, ve známé zahradnické rodině šlechtitelů květin.

Jan Černý získal základní a střední vzdělání v rodné Jaroměři.  V letech 1963–1972 na ZŠ Boženy Němcové. Posléze úspěšně vystudoval čtyřleté jaroměřské gymnázium (1972–1976), aby po maturitě (1976) vystudoval obor rostlinná genetika na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze (1976–1981) a zde po rigorózních zkouškách mu byl udělen akademický titul – doktor přírodních věd (RNDr. 1983). Ještě za vysokoškolských studií se v roce 1978 oženil s Vlastou, rozenou Broučkovou, a už v roce 1978 se jim narodil jejich první syn Jan, posléze se v roce 1980 narodila dcera Veronika a konečně v roce 1991 druhý syn Jakub. Oba jejich synové pokračují v práci svého otce.

Pracovní aktivity

Po vojenské službě (1981–1982) pracoval Jan Černý ve státním podniku Sempra v Jaroměři jako šlechtitel květin. Ve šlechtitelské práci následoval své rodiče a specializoval se především na šlechtění petúnií a begónií.  Po neshodách s vedením tehdejšího státního podniku však musel svou práci na krátkou dobu opustit. Přechodně pracoval na Okresním úřadě v Náchodě (1988–1991). Nejdříve jako okresní ekolog. Po Sametové revoluci byl zvolen místopředsedou Okresního úřadu v Náchodě.  S jaroměřskou šlechtitelskou stanicí však neztratil kontakt. V roce 1991 byl RNDr. Jan Černý jedním z restituentů, jímž byla šlechtitelská stanice květin v Jaroměři, bývalý rodinný podnik, státem navrácena zpět.

 

Aktivní ve veřejném životě

Po listopadu 1989 se RNDr. Jan Černý zapojil do veřejného života v Jaroměři, kdy politicky působil po tři volební období (1990–2002) jako městský zastupitel a dokonce člen městské rady po dvě volební období (1990–1998) za starosty PhDr. Pavla Mertlíka. Za dlouholetou práci v zastupitelstvu města a městské radě, za poctivou práci v oblasti životního prostředí a rozvoje podnikání města mu byla udělena pamětní medaile města Jaroměř v říjnu 2002.

 

Renesanční člověk

Přestože se Jan Černý věnoval celý svůj život intenzivně šlechtění květin, pro něž měl výborné teoretické vzdělání jako graduovaný genetik, předpoklady i návaznost na rodinnou tradici, a navíc se staral o rodinnou firmu coby zdatný a úspěšný manažer, našel si čas i na svou rodinu a záliby. Miloval hudbu, vášnivě se zajímal o kinematografii, o které měl již od mlada obdivuhodné znalosti. Často navštěvoval koncerty svých oblíbených hudebníků a skupin. Celý život ho zajímalo také umění, obdivoval jeho ducha a krásu. Velmi rád cestoval. A když mu to po pádu komunismu bylo konečně umožněno, splnil si jistě ne jeden ze svých mnoha cestovatelských snů, například návštěvu Nepálu, Tibetu, Nového Zélandu, Barmy a jiných míst.

 

Životní optimista

Podle hodnocení nejbližších svůj život žil velmi intenzivně. Miloval svou práci, miloval svou rodinu a snažil se nepromarnit žádnou jeho chvíli. Byl životním optimistou a možná i díky tomu boj se zákeřnou nemocí v minulosti dvakrát vyhrál. I nyní – podle vyjádření svého syna PhDr. Jana Černého – také nemoci statečně vzdoroval a až do konce setrvával v naději na uzdravení. Svůj poslední boj však nevyhrál – a v pátek 5. srpna 2016 nás opustil.

 

Šlechtitelské úspěchy

Připomeňme si nyní přínos a největší šlechtitelské úspěchy RNDr. Jana Černého (1957–2016): moderní skupina drobnokvětých převislých petúnií Velvet F1 (pět odrůd), moderní skupina velkokvětých, převislých petúnií Diamond F1 (tři odrůdy), skupina minipetúnií Petit F1 (čtyři odrůdy), skupina třepenitých petúnií Aphrodite F1 (čtyři odrůdy). Dále se mu podařilo vyšlechtit unikátní skupinu bolivijských begónií Copacabana F1 (pět odrůd) a doplnit nové hybridní odrůdy do skupin Begonia semperflorens, převislých hlíznatých begónií Chanson F1, klasických drobnokvětých i velkokvětých petúnií o nové atraktivní barvy. Na mezinárodní zahradnické výstavě Flóra Olomouc obdržel dvakrát Cenu Novitas Olomucensis v roce 1996 a 2003. Dnes už zesnulý RNDr. Jan Černý (1957–2016) patří mezi nejen významné osobnosti a rodáky města Jaroměř, ale ve svém oboru coby úspěšný šlechtitel petúnií a begónií byl světově uznávaným odborníkem, což dokládají též kondolence, které nyní postupně dostává jeho rodina doslova z celého světa.

Rodinný podnik Semena Černý Jaroměř přebírají a dále povedou jeho dva synové Jan (PhDr. Jan Černý) a Jakub (Bc. Jakub Černý). Jan se specializuje na řízení firmy a obchod, Jakub přebírá na svá bedra sekci šlechtění a výroby osiv.

Poslední rozloučení se zemřelým RNDr. Janem Černým  se uskutečnilo v Husově sboru Církve československé husitské (CČsH) v Jaroměři v pátek 12. srpna 2016 ve 13.30 hodin. Smuteční řeč přednesla farářka CČsH paní magistra Alena Fabiánová. Po smutečním civilním obřadu byly jeho tělesné pozůstatky převezeny k tichému zpopelnění.

Čest jeho památce!

Text: PhDr. Jiří Uhlíř

Foto: rodinný archiv

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down