22.05.2014 | 05:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Za školkařskými novinkami do Polska

Jedním z míst, kde lze spatřit a seznámit se školkařskými novinkami, které jsou uváděny na trh, je polský mezinárodní školkařských veletrh Zeleň je život (viz reportáž na straně 8–9). Tradice pořádní soutěže The Plant Novelties v rámci konání veletrhu se traduje od roku 2005, jejím cílem je vyselektovat z širokého množství okrasných rostlin prezentovaných na veletrhu ty nejcennější – výjimečné svým habitem, dekorativní hodnotou, odolností či všestranným použitím. Soutěž napomáhá k propagaci nedávno uvedených rostlin na polský trh, a to jak producenty z Polska, tak i ze zahraniční. Na následujících stránkách vám představujeme několik kultivarů okrasných dřevin prezentovaných na letošním ročníku soutěže.

Actinidia arguta VITIKIWI TM
Samosprašný kultivar aktinidie se vyznačuje ranou plodností a bohatou produkcí chutných plodů.

Výhony rychlerostoucí ovíjivé liánovité rostliny dosahují výšky 5 až 10 metrů. Velké opadavé, pilovité, zašpičatělé listy oválného tvaru dosahují délky 13–25 cm a šířky 8–14 cm. Od druhé poloviny května do začátku června na rostlině vykvétají krémově bílé květy, dosahují průměru 2,5–3 cm s pěti okvětními plátky a černými prašníky. Oválné plody o délce 2,5–3,5 cm a šířce 1,5–2,5 cm jsou převážně bez jadérek. Aromatické plody zelené barvy dozrávají v říjnu a konzumují se i se slupkou. Přestože je kultivar samosprašný, přítomnost samčí rostliny (např. ´Weiki´) může zvýšit počet a velikost plodů. Aktinidie vyžaduje živnou, vlhkou, ale propustnou zeminu, slunné teplé a chráněné místo. Je mrazuvzdorná do –26 ºC (zóna 5b).

Rostlina plní funkci jak dekorativní, tak i užitkovou. Je vhodná k popnutí oblouků, pergol či mříží.

Odrůd byla letos uvedena na trh polským přihlašovatelem.
Přihlašovatel: Clematis Sz. Marczyński, W. Piotrowski, Sp. j. Szkółka Pojemnikowa, PL-05-800 Pruszkow, ul. Duchnicka 27, Polsko.2

Betula pendula ´Spider Alley´ PBR

Nápaditá odrůda břízy je velice dekorativní svými zkroucenými větvemi a listy.

Malý a pomalu rostoucí strom kuželovitého tvaru dosahuje v deseti letech výšky 4–5 m. Spirálovitě pokroucené a převisající výhony jsou v mládí zelené barvy, postupným stárnutím přechází do třešňově hnědé. Větve jsou hustě uspořádány podél hlavního lehce zakřiveného hlavního kmene. Pokroucené výhony jsou pokryty zelenými listy se zašpičatělými konci. Vrchní stana zvlněné listové čepele je lesklá, spodní matná. Velice tolerantní kultivar k půdním podmínkám, vyžaduje však slunné stanoviště.  Zimovzdornost (zóna 3).

Celoročně dekorativní ´Spider Alley´ je vhodná k výsadbě na exponovaná místa v zahradách i parcích – solitérně nebo ve skupinách s ostatními v zimě dekorativními dřevinami. Větve najdou uplatnění i ve floristické tvorbě.

Kultivar byl vyšlechtěn Mattem Lohanem v Irsku.

Přihlašovatel: Szkółka Drzew i Krzewów Ozdobnych Joanna i Bronisław SZMIT, PL-06-400 Ciechanów, Pęchcin, ul. Kwiatowa 18, Polsko.

Buddleja PURPLE CHIP ´Purple Haze´ PBR

Zakrslá, bohatě kvetoucí odrůda se sterilními purpurově fialovými květy, jež vábí motýly.

Hustý, nízký a pomalu rostoucí keř kompaktního habitu s obloukovitě se sklánějícími výhony do stran dosahuje výšky 0,8 m a šířky 1,2 m. Listy 10 cm dlouhé a 2,5 cm široké jsou na lícové straně tmavě zelené, na rubové šedozelené. Purpurově fialové, 15 mm dlouhé a 5 mm široké květy jsou v počtu až 85 kusů uspořádané v latách, jež dosahují na hlavních výhonech délky 20 cm, na postranních výhonech jsou květenství kratší. ´Purple Haze´ bohatě květe od července až do příchodu prvních mrazíků. Díky tomu, že netvoří semena, není odrůda invazivní. Vyžaduje živnou a propustnou zeminu s pH v rozmezí od slabě kyselého po slabě zásaditý, slunné stanoviště chráněně před větrem a slunečním úpalem. Odrůda je relativně mrazuvzdorná (zóna 6a) – výhony, které nejsou pod sněhovou pokrývkou v tuhých zimách namrzají, z tohoto důvodu se doporučuje rostlinu chránit mulčem. Na jaře se doporučuje seříznout všechny výhony až k zemi. Díky své velikosti je odrůda vhodná k výsadbě do květinových záhonů v soukromých zahradách i na veřejná prostranství. Uplatnění najde i při osazovaní venkovních nádob.

´Purple Haze´, vyšlechtěna Dennisem Wernerem a Laynenem Snellingenem ve Sandhillské výzkumné stanici Research v Jackson Sprinte v Severní Karolíně (USA), byla uvedena na trh v roce 2010 Státní univerzitou Severní Karolíny.

Přihlašovatel: Szkółka Krzewów Ozdobnych Bogdan HAJDROWSKI, PL-32-084 Morawica, Mników 290, Polsko.

Calluna vulgaris SKYLINE® ´Sydney´ PBR
Dekorativní kultivar vřesu obecného s velkým množstvím hustě olistěných větévek se žlutě zbarvenými konci.
´Sydney´ je novou odrůdou nízkého stálezeleného vřesu ze skupiny SKYLINE®. Rovné a vzpřímeně postavené větévky dorůstají výšky 40 cm. Pyramidálně postavené a bohatě větvené stonky dodávají rostlině zajímavý tvar – hustší od spodu a směrem vzhůru se postupně zužující. Malé jehlicovité listy jsou ve spodních partiích větévky světle zelené barvy, citrónově žluté na koncích. Keřík působí dojmem jakoby byl ozářen sluncem. Přestože kultivar netvoří květy, neztrácí nic na své celoroční atraktivitě. Nenáročný a trvanlivý kultivar vřesu prospívá v kyselém a přiměřeně vlhkém substrátu bohatém na organické látky. Upřednostňuje slunné stanoviště chráněné před zimními větry. Zimovzdornost (zóna 5a). Slibný kultivar s velkým potenciálem je vhodný k výsadbě do soukromých zahrad, vřesovišť, osazování truhlíků a nádob k dekoraci balkónů, okenních parapetů a teras.

´Sydney´ byl vyšlechtěn Henrikem Ritbergem v nizozemské společnosti Eden's Creations BV a uveden na trh v roce 2009 nizozemskými firmami Boomkwekerij Hoekert BV a Gerd Gartenbau Canders.*

Přihlašovatel: Szkółka Krzewów Ozdobnych BIELICKI, PL-09-142 Załuski, Nowe Olszyny 8, Polsko.

Podle materiálu Agencja Promocji Zieleni zpracoval Arnošt Jílek

Celý text článku naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví 11/2013.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down