24.06.2011 | 04:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Za pelargoniemi do Průhonic

V posledních deseti letech připravuje Dendrologická zahrada v Průhonicích tématické výstavy květin. Cílem výstavních akcí je nejenom zatraktivnit zahradu návštěvníkům v průběhu celého roku, ale také je průběžně seznamovat s novými trendy v zahradní tvorbě a představit jim širší sortiment rozdílných skupin rostlin. Mezi jednu, u návštěvníků zahrady velice oblínbenou výstavu, patří prezentace balkónových rostlin, která byla doposud řešena jako průřez sortimentem letniček.
V tomto roce se návštěvníci Dendrologické zahrady v Průhonicích mohou těšit na přehlídku sortimentu pelargonií společnosti Syngenta (FloriPro Services™). Expozice je soustředěna ve vstupním prostoru zahrady od 14. 6. do 31. 8. 2011.
Představovaný sortiment reprezentují hlavní druhy muškátu. Jedná se o odrůdy Hybrid Pelargonium, Pelargonium zonale (páskaté muškáty) a Pelargonium peltatum (břečťanovité muškáty).

Hybrid Pelargonium
Skupinu budou reprezentovat dvě série, Calliope a Caliente. Jedná se o novou generaci hybridních pelargonií šlechtěných do horkého klimatu. Calliope je zastoupena odrůdou ´Calliope Dark Red´ s velkými poloplnými květy zářivě tmavočervené barvy a ´Calliope Scarlet´. Tyto muškáty jsou díky svému mohutnému habitu vhodné do velkých květináčů a na venkovní záhonové výsadby. Pro kobercovité výsadby jsou předurčeny odrůdy ´Deep Red´, ´Coral´ a ´Rose´ se série Caliente. Pro svůj keříčkovitý habitus se stávají v květinových výsadbách vhodnou půdopokryvnou rostlinou. Jednou z hlavních předností odrůd v této sérii je vysoká rezistence ke korkovitosti.

Pelargonium zonale
Páskaté muškáty se představí v osmi sériemi – Compact line, Fidelity, Tango, Classic line, Americana, Avenida, Graffiti a Exotica. Velmi raná série Compact line je například typická svým kompaktním vzrůstem a bohatou násadou květů. Jsou k dostání v nepřeberném množství variet, např. ´Pink´, ´Salmon´, ´Red´, ´Charmant´, ´Alba´, ´Samba´, ´Magic´, ´Tiffany´, ´Vulkan´, ´Vulkan 2009´ , novinkou je pak ´Deep Lavander´. Ke kompaktním sériím lze zařadit i Fidelity (´White´, ´Dark Rose with Blotch´, ´Light Salmon´, ´Scarlet´), typické svým velkým květenstvím a vynikajícím rozvětvováním. Milovníci tmavolistých muškátů najdou na výstavní ploše odrůdy ze série Tango. Jedná se o velmi ranné kultivary široké barevné škály. V letošním roce byla tato série obohacena o nové odrůdy – ´Candy Rose´, ´Dark Red Improved´, ´White Improved´.
V Průhoncích budou přestaveny i odrůdy vyšlechtěné v zámoří. Z kalifornské šlechtitelské dílny Goldsmith pochází série Americana. Jedná se o neobyčejné dvoubarevné formy robustního vzrůstu a středně raného kvetení. Jsou k dostání celkem v osmi varietách a to ´Rose Mega Splash´, ´White Splash 09´, ´Pink III´, ´Violet´, ´Deep Red´, ´Jazz´, ´White´ a ´Light Pink Splash´.
Mimořádně samočistící odrůdy pelargonií skýtá série Avenida (´Mosaic Red´, ´Red´, ´Mosaic Purple´). Jedná se o středně ranou sérii nezvyklých barev, která vždy upoutá vaši pozornost. Mezi exkluzivní série patří rovněž Graffiti a Exotica. V prvním případě se jedná o muškáty se zvláštním tvarem květů, druhá skupina zaujme především zvláštním tvarem a barvou listů.

Podle tiskové zprávy upravil Arnošt Jílek

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down