26.07.2013 | 08:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Za kvalitní jahodníkovou sadbou do Vraňan

Jahody patří mezi nejoblíbenější drobné ovoce. U spotřebitelů jsou žádány jak pro svoji chuť, vůni, obsah vitamínu, tak i vizuální vzhled. Dosažení co nejkvalitnější produkce jahodníkových plodů ovlivňuje hned několik faktorů. Kromě dodržení pěstebních postupů či správné volby odrůdy pro danou lokalitu je to zejména kvalita výsadbového materiálu.

Jednou z domácích firem, která se vedle produkce jahodníkových plodů zabývá i pěstováním jahodníkové sadby, je Jahodárna Vraňany nedaleko Mělníka. Historie firmy se začíná psát v roce 1989, kdy Milan Hanč se svým bratrem začali obhospodařovat jahodníkové porosty na ploše 1,2 ha. Zpočátku se rodinná firma orientovala zejména na produkci jahodníkových plodů, v roce 2001rovněž založili první množitelské porosty jahodníku, které se postupně rozrůstaly na plochu dnešních 2 ha. V současné době tak s touto plochou patří Jahodárna Vraňany k největším firmám v České republice zabývající se produkcí jahodníkové sadby. Ta je zákazníkům nabízená hned v několika formách – jako čerstvé prostokořenné sazenice (zelená sadba), v podobě mražených sazenic (FRIGO), nebo jako zakořeněné sazenice v platech.
Produkce prostokořenné (zelené) sadby
Prostokořenná sadba se ve Vraňanech pěstuje na ploše 1–2 ha dvěma způsoby – částečně tzv. na hrůbcích, převážně však v záhonech. Na jednom záhonu jsou vysazeny dva řádky sadby, vzdálenost řádků je 40 cm, vzdálenost sazenic v řádku je 30 cm, rozteč dvouřádku v záhonu je 80 cm. K založení množitelského porostu se používá výhradně tuzemská certifikovaná sadba. Kvalitní sazenice s dobře vyvinutým kořenovým systémem se podle klimatických podmínek vysazují na pěstební plochu v září. Ošetřování množitelských porostů během vegetace je víceméně shodné jako při produkci jahodníkových plodů s jednou výjimkou.
Odstranění květní násady se projeví na vitálnějším růstu rostliny, což se odráží na větší tvorbě plazivých výhonů, na nichž se vytváří nové listové růže. Ty jsou po dostatečném vyzrání s dobře vyvinutým kořenovým systémem koncem srpna, ručně či mechanicky, vyzdviženy z pole. Mladé rostliny sklizené z pěstební plochy jsou zbaveny zeminy a poškozených listů, ve svazku po deseti kusech jsou uchovávány do doby expedice v chladírně v nádobách s vodou, čímž se předchází jejich přeschnutí.
Velkoobchodní i maloobchodní prodej sadby se provádí jak osobním odběrem přímo na farmě, tak i zásilkovou službou na dobírku. Vzhledem k tomu, že ve Vraňanech vycházejí co nejvíce vstříc zákazníkům, není zasílání poštou limitováno počtem objednaných sazenic.
FRIGO sadba
Frigo sadba je odborný termín pro chlazenou sadbu. Jedná se o sazenice vydobývané z půdy v období klidové růstové fáze – listopad, prosinec, kdy je v rostlině vytvořena dostatečná zásoba škrobových látek. Sazenice zbavené veškeré zeminy a listů jsou ve svazkách po deseti uloženy v dřevěných bednách, ve kterých jsou zabaleny do tenké fólie. Takto ošetřené sazenice jsou uchovávány v chladicím boxu o teplotě –2 oC.
Pro uchovávání tohoto typu sadby disponují ve Vraňanech moderním plně automatickým chladicím boxem o objemové kapacitě 356,4 m3, který pojme až 3 000 000 sazenic. Zde jsou sazenice skladovány až do termínu expedice zákazníkovi. Pro výsadbu do mutlipaku do konce ledna a února, pro přímou výsadbu na pěstební plochu od konce března–května.
K přednostem jarní výsadby chlazených sazenic oproti zeleným sazenicím vysazovaným na podzim patří vitálnost – rostliny nejsou vystaveny během zimního období klimatickým výkyvům – jsou méně stresovány a s velkou zásobou látek potřebných k růstu jsou vitálnější. Z tohoto důvodu je frigo sadba čím dál tím žádanější jak profesionálními pěstiteli, tak i běžnými zahrádkáři.
Zakořeněná sadba v platech
Produkce této sadby se uskutečňuje dvakrát do roka – v únoru pro jarní výsadbu jahodníku a v červenci pro výsadbu letní.
Frigo sazenice jsou sázeny do deseti komorových plat vyplněných speciálně namíchaným substrátem obohaceným o minerální hnojiva od firmy AGRO CS a. s. Pro stále plodící odrůdy a výsadbu do závěsných košů je pěstební substrát obohacen o kokosové vlákno. Vzhledem k náročnosti sázení (velký kořenový systém sazenic) se kontejnerování provádí ručně, jedině tak je zaručeno správné rozmístění kořenů v komoře a umístění kořenového krčku sazenice v požadované výšce.
Samotné zakořenění sadby probíhá v nově vybudovaném víceloďovém tunelu o velikosti 0,5 ha dodaném firmou AGRO SUR, kde jsou plata se sazenicemi umístěna na pěstební ploše (zakrytou textilií) do doby, než dorostou do prodejní velikosti. Díky automaticky řízenému klimatizačnímu systému se dá toto období regulovat v závislosti na požadavcích zákazníka či venkovních povětrnostních podmínkách.
Před vlastní expedicí je každé plato opatřeno madlem (ouškem) s číselným kódem, názvem odrůdy a jejím původu a štítkem – s informacemi o jahodárně Vraňany.
Expedice zakořeněných rostlin v platech, umístěných na CC vozíkách (kapacita jednoho vozíku je standardně 144 plat), probíhá buď osobním odběrem, nebo je zabezpečena rozvozem firemními auty jahodárny či přes logistickou firmu FLOR-EXPRESS-KADAŇ.
Zakořeněné sazenice v platech umožňují výsadbu jahodníku v průběhu celého vegetačního období. Společně s delší prodejností je velice žádaná především zahradními centry. V pěstebních platech tak ročně opouští brány vraňanské jahodárny přes jeden milion sazenic.
Nabízený sortiment
Vraňanská jahodárna se může pyšnit kolekcí 35 odrůd jahodníku. Hlavním cílem firmy je však spokojenost zákazníků s vysokou kvalitou sazenic. Z tohoto důvodu zařazují do množitelského programu pouze ty odrůdy, které zaručují vysokou plodnost a vynikající chuť plodů a jsou vhodné pro široké uplatnění v našich klimatických podmínkách a nenáročné na pěstování. Z širokého sortimentu nabízených odrůd to jsou například:
● rané – ´Elsanta´, ´Honeoye´, ´Elvíra´,
● plorané – ´Karmen´, Senga Sengana´, ´Korona´,
● pozdní – ´Tenira´, ´Dita´, ´Bounty´.
V nabídce nechybí ani stáleplodící odrůdy jahodníku. Vzhledem k tomu, že se ale v našich podmínkách nedají kvalitně množit, je sadba dovážena z Nizozemska.
Z Nizozemska dováží i spoustu nových odrůd, které jsou právně chráněné a licence na rozmnožování jsou drahé.
Ve Vraňanech nezapomínají ani na milovníky jahod, kteří nedisponují žádným pěstebním pozemkem. Sazenice umístěné do 5litrových závěsných nádob jsou určeny k pěstování jak na balkónech, tak okenních parapetech či terasách, kde plní funkci jak dekorativní, tak i užitkovou. K tomuto účelu byly vyselektovány následující stáleplodící odrůdy: ´Selva´, ´Diamant´a ´Aromas´. Jednou z novinek je převislá francouzská odrůda ´Mara de Bois´, jejíž výhony při dobré péči mohou tvořit až jeden metr dlouhé převisy. Na přání zákazníka však může být napěstována sadba jakékoli odrůdy.
Všechny vraňanské sazenice jsou množeny ve stupni C a CAC. Kvalita množitelských porostů je kontrolována třikrát v roce státní institucí ÚKZÚZ Brno a Státní rostlinolékařskou společností.
Firemní identita
Díky aplikování nejnovějších pěstebních technologií, mechanizaci a spolupráci s předními šlechtitelskými firmami jsou Vraňany zárukou kvality jak jahodníkových plodů, tak i sadby. Ne náhodou se dnes vraňanské sazenice prodávají ve více než 200 zahradních centrech u nás i na Slovensku. Pro ještě větší zviditelnění produktové značky Vraňanské sazenice pro vaši zahradu, které je koncovému zákazníkovi zárukou kvality, nabízí firma prodejcům zdarma reklamní materiály v podobě banerů či odrůdových karet. Vraňanské sazenice si tak po úspěšném zavedení své identity u velkopěstitelů jahodníkových plodů vytvářejí punc kvality i u běžných pěstitelů. Vždyť právě kvalitní sazenice je klíčem k dosažení uspokojivé produkce.

Text a foto Arnošt Jílek

Celé znění článku naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví 8/2013.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Komentáře k článku

 1. Dobrý den.
  Chtěl bych si objednat zakořenělou výsadbu jahodníku.
  Jedná se o tyto sazenice.
  St.pl.Selva,Athos
  n.Karmen,Florence,Rumba
  Prosím dejte mi vědět,které odrudy máte, které si mohu objednat.
  Děkuji za informaci a jsem s pozdravem
  Emil Vondráček

 2. Dobry den. Nevite , nahodou, kde bych sehnal jahodnik MEITZI SCHINDLER ? Dekuji za odpověď. Jahoda ma pouze samici kvety, ale chutove je neprekonatelna. Mel jsem, ale nemam. Dik.

 3. Chtěla jsem si objednat jahody, ale zařazení máte trochu popřehazené.
  Např. Elsanta není raná odrůda, ale poloraná. Senga Sengana není poloraná ale pozdní a Bounty není pozdní ale poloranná, to samé Dita.
  Tak nevím.

 4. Dobrý den,
  ráda bych si pořídila stáleplodící jahodník Diamant.Můžete mi prosím něco k této odrůdě sdělit - velikost plodů,jakou má plodnost,chuť.. Nemohu se nikde o této odrůdě nic dočíst.
  Dále - kdy je nejvhodnější jahodník vysadit a zda je možné jej pěstovat případně i na balkoně.
  Děkuji za odpověď a přeji hezký den, Dana

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down