Za krásou do Janova

Průběhu jedné z největší mezinárodní výstavy rostlin Euroflora 2006 v Janově přálo jak hezké počasí tak vysoká návštěvnost laické i odborné veřejnosti. K vidění bylo 800 expozic z 18 zemí světa. Hlavní téma výstavy neslo název Voda a biodiverzita.

Letos se již po deváté v termínu od 21. dubna do 1. května uskutečnila na výstavišti Fiera di Genova výstava s názvem Euroflora 2006. Každým pátým rokem otevírá italský Janov náruč statisícům návštěvníků obdivujících rozmanitost produkce květin, pomocného a doplňkového materiálu. Tradice pořádání výstav byla založena v roce 1966 k uspokojení potřeb prezentací regionů a států, novinek a kuriozit ze světa množení a šlechtění rostlin. Pořádající firma Fiera di Genova SpA hrdě prohlašuje výstavu za nejrozsáhlejší květinářskou výstavou v Evropě zaměřenou na širokou veřejnost a letošní návštěvnost 562 tisíc lidí a vystavovatelé z 18 zemí to potvrzují. Vedle evropských států (Belgie, Francie, Německo, Maďarsko, Itálie, Nizozemsko a Španělsko) svou expozici přivezlo také Japonsko, Filipíny, Austrálie, Čína, Ekvádor, Monacké království, Rusko, USA, Vietnam, Nový Zéland a Tchai-wan. Celkově se tak výstavy zúčastnilo 800 floristických a školkařských firem.
Široká rozloha výstaviště byla zaplněna kromě pavilonů s rostlinnými novinkami i Divadlem květin a venkovní expozicí Zahrada snů spolu s Flortecem a Florcasou. Posledně jmenovaný výstavní okruh byl zaměřen na škálu produktů k dokreslení životního stylu těch co si přejí bydlet více v souladu s přírodou a jejími principy. Zájem potvrzuje vzrůstající trend vybavování teras, osazování předzahrádek a budování zimních zahrad. Flortec se pak orientoval spíše na zahradníky, pro které je práce s rostlinami hobby. K vidění byly nejnovější produkty z oblasti závlahových systémů, hnojení, jezírkové čističky, vysavače pro otevřené plochy apod. Soutěži Zahrada snů budeme věnovat samostatný prostor v příštím čísle časopisu Zahradnictví.

Voda coby ústřední téma

Organizaci a vzhled výstaviště zajišťovalo Studio R2 Marinas, které se snažilo nejen postihnout různorodé zájmy návštěvníků, ale především zaujmout prezentací biosféry naší planety s jejími hodnotami a hrozbami ničící naše prostředí. Edukativní charakter se zaměřoval na obnovitelné zdroje, respekt k přírodnímu bohatství a potřebě rozšiřování zeleně pro zvyšování celkové úrovně života. Proto na letošní Eurofloře 2006 byla dominantním prvkem voda coby motor života naší zeměkoule a upozornění na limity v jejích zdrojích. Obrovské fontány, tekoucí voda v podobě řek a potoků a vodopády ukazovaly možnosti a sílu životodárné tekutiny s důrazem na schopnost rozšiřování semen rostlinných druhů a jejich životaschopných částí na různá místa planety.

Rarity a přístav
Nově bylo výstaviště rozšířeno o plochu zobrazující starý americký přístav. Tato expozice měla za úkol připomenout význam obchodní námořní dopravy v rozšiřování rostlin do celého světa. Dojem pravosti byl podtržen mnoha maketami lodí a blízkostí opravdového přístavu. Výstava kořeninových rostlin, ovoce a zeleniny ukazovala jak v průběhu staletí docházelo k šíření nových druhů do Evropy z různých konců světa, např. Indie, Afriky, nebo Ameriky. Čajovníky, kávovníky, kokosové a datlové palmy či banánovníky převezeny ve skutečných dospělých velikostech doplňovali rozmanitost zahrnující tisíce druhů od horských rostlin po tropickou flóru, od obrovských stromů po vzácné botanické rarity. Zajímavostí, která dále lákala mnoho návštěvnických očí, byla nejmenší růže na světe, která se s minikvětináčkem vejde do hrnečku na italské espreso. Firma Patrucco vivaio rose ke svému šedesátému výročí připravila zmenšený model krajiny osázený různobarevnými minirůžemi. Růží byla i další novinka s názvem Rosa mystica. Historie a důvod šlechtění zde bylo hrdě vykládáno všemi průvodci, kteří u této jedinečné květinové expozice nikdy nezapomněli zastavit. Růže byla vyšlechtěna pro účely Vatikánu pro oslavu panny Marie. Je podmanivě vonná s malým počtem trnů a vytrvalost ve váze se počítá kolem 12 dní. Zásluhu na šlechtění má firma Liguria farm z ligurského regionu. Expozici s podobiznou panny Marie tvořily velké poloprůhledné kostky v růžovooranžové barvě růží seřazené do kruhu a prokládané kulovitými vazbami z květů. Celá expozice pak symbolizovala růženec.

Kapradiny, citrusy a fontány
Palasport je název největší kruhové haly na janovském výstavišti. Výškou se rovná tří patrové budově a její vnitřní prostor je zcela otevřený. Toho designéři využili k velkolepé instalaci azalkového ohňostroje. V několika obrovitých chapadlech bylo naaranžováno přes čtyři tisíce azalek v různém stupni rozkvětu. Jejich postupné rozkvétání zajistilo den ode dne efekt exploze. Druhou dominantou haly byly dvě sestavy fontán a trysek umístněných proti sobě po obvodu Palasportu. První „les“ ke stropu stříkajících vodních gejzírů tvořilo pozadí pro expozici deštného pralesa z více jak 40 let starých kapradin Cyathea australis, rozložitých Macrozamia moorei a dalších botanických vzácností janovské městské botanické zahrady. Druhá schodovitá fontána tvořila pódium pro veliké rodící citrusy, v dolní části se pak dalo jen ztěží protlačit davem návštěvníků k prezentaci okrasného Citrus medica ´digitata´ s českým názvem budhova ruka, jenž vznikl z ustálené chiméry. Šlechtitelem a největším vystavovatelem těchto citrusů byl Oscar Tuntori.

Divadlo květin
Strhujícím zážitkem pro milovníky floristických děl se stal pavilon s názvem Divadlo květin. Vznešenou atmosféru navozovala všude znějící Mozartova hudba. Výstava obrazů italského malíře Giorgio De Chirico zabrala třetinu plochy, vybraných deset děl pak posloužilo coby předloha pro vytvoření floristické instalace na dané obrazové téma. Druhá třetina pavilonu byla věnována současné přehlídce mistrovských děl 26 floristů z celého světa. Měli za úkol vyzdobit tmavé kryté kóje s individuálním nasvícením o rozloze čtyř metrů čtverečních. Zbytek plochy byl poskytnut pro vystavení stovek prací od mladých a profesionálních italských floristů. Uspořádání a organizaci zařídila společnost Sanremo Flower Market, která je důležitým bodem pro obchod s rostlinným materiálem v oblasti Středomoří a jižní Evropy.

Soutěže
V rámci každé výstavy se vyhodnocuje nejlepší technické a estetické provedení, novost a zajímavost či přispění k ochraně životního prostředí a nejinak tomu bylo i na Eurofloře 2006. Cenu za nejlépe vyváženou expozici získala nizozemská Flower Council of Holland, za nejlepší technické provedení Royal Society for Agriculture and Botany of Ghent z Belgie. Oběma expozicím pak byla udělena i cena za nejlepší umělecký dojem. V kategorii expozic do 500 metrů čtverečních získalo hlavní cenu za kolekci orchidejí australská Global Orchid Exchange, čestnou cenu ruská All Russia Exhibition Centre za eko reflexi k potřebám udržení přírodních zdrojů.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *