15.04.2011 | 01:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Za inspirací i vzděláním na For Garden

Pražský veletržní areál v Letňanech hostil ve druhé polovině března soubor pěti veletrhů pro bydlení, veřejné prostory a zeleň. Nově představený koncept výstavní akce byl podle všech ukazatelů velice úspěšný. Prezentované výrobky a služby 530 vystavovatelů shlédlo v průběhu čtyř dnů na 29 350 návštěvníků.

Soubor veletrhů, který zahrnoval veletrh bydlení, renovací a stavby For Habitat, veletrh nábytku a nábytkového designu For Furniture, veletrh kancelářského nábytku, vybavení obchodních a společenských prostor For Office, veletrh zahradní architektury, nábytku a techniky For Garden a veletrh veřejné a městské zeleně, mobiliáře a vybavení For Greenery, slavnostně zahájil náměstek Ministra průmyslu a obchodu Bedřich Danda společně s generálním ředitelem pořádající společnosti ABF, a. s., Ing. Jaroslavem Čížkem.

Pro zahrady i veřejná prostranství
Letošní 5. ročník zahradnického veletrhu For Garden opět nabídl návštěvníkům široké spektrum zboží a služeb, jež souvisí se založením či údržbou zahrady. Nepřehlédnutelnými se staly expozici zahradních architektů a realizačních firem, které zde formou názorných ukázek, videoprojekcí či fotodokumentace prezentovali své zrealizované projety. Kromě bohaté nabídky školkařských výpěstků zde nechyběly výrobky a služby pro vybavení zahrady, jako jsou ploty, skleníky, zahradní domky, osvětlení či závlahy. Velká část výstavní plochy byla věnována výrobcům či prodejcům zahradního nářadí a techniky.
V nabídce zahradního nábytku nechyběly soupravy zhotovené jak z domácích, tak i cizokrajných dřevin.
Návštěvníci mohli rovněž vybírat z široké nabídky materiálů k dláždění cest, teras a bazénů. Díky moderním technologiím jsou dnes na trhu k dispozici velice zdařilé imitace přírodních materiálů, jež jsou finančně dostupnější.
Souběžně s For Garden se letos konal první ročník odborného veletrhu zaměřeného na městskou a veřejnou zeleň, vybavení veřejných prostranství měst a obcí For Greenery. Pro zástupe veřejné správy zde byly mimo jiné připraveny ukázky komunální techniky, vybavení dětských hřišť či cvičebního nářadí vhodného do parků či lesoparků. Jednou z novinek, která může přispět k většímu ozelenění městských prostranství, jsou mobilní záhony L-Wall, které na český trh dodává společnost Floravil, s. r. o. Jedná se o odolné a stabilní moduly ve tvaru L, které lze pomocí hřebů ukotvit do země a vyplnit pěstebním substrátem. Kloubovým spojením modulů lze vytvářet libovolné tvary záhonů. L-Wall jsou mrazuvzdorné a odolávají UV září. K dalším přednostem výrobku, který je vhodnou alternativou betonových tarasů, je jeho100% recyklovatelnost.
Celkem se na veletrhu For Garden a For Greenery prezentovalo na 222 vystavovatelů z osmi zemí.

Svazové prezentace
Návštěvnicky velice úspěšný veletrh For Graden využívají k prezentaci své činnosti a služeb svazové organizace. Jednou z nich je Svaz zakládání a údržby zeleně, jehož posláním je zvyšovat úroveň oboru zahradní a krajinné tvorby v ČR. Již tradičně se na veletrhu prezentuje společnou expozicí Svaz školkařů ČR. Kromě ukázek domácí produkce okrasných keřů a stromů členové svazu zajišťují pro návštěvníky poradenskou službu. Na stánku Českého spolku perenářů se návštěvnici mohli seznámit s letošní trvalkou sezóny, kterou je rod Campanula. Zájemci zde získali informace nejenom o pestré druhové rozmanitosti tohoto druhu, ale i o pěstebních nárocích trvalky, jež by neměla chybět v žádné zahradě. Z mezinárodních organizací, která se zabývá zahradnickým marketingem, propagací školkařských výpěstků a péčí o zahradu a veřejnou zeleň, se na veletrhu prezentovala Plant Publicity Holland.

Zahraniční účast
Přestože veletrh For Graden letos slaví teprve páté narozeniny, je velice potěšující, že si získal zájme i zahraničních vystavovatelů. Z Rakouska přijela do Letňan představit zahradní nábytek z teakového dřeva firma Garten & Teak. Z Itálie představila na For Graden kvalitní zahradnické nářadí, především pilky a nůžky, firma Stocker Srl GmbH. Bohatou kolekci cibulovin našli návštěvnici veletrhu u stánku polské rodinné firmy Gospodarstwo ogrodnicze Eden. Stálým příznivcem veletrhu je německá škola Leutersdorfer Baumschule, jež se specializuje na produkci vzrostlých stromů s drátěným balem a solitérních keřů. V nabídce firmy s více než 140letou tradicí nechybí ani okrasné keře a ovocné dřeviny pěstované ve volné půdě. Na výstavní ploše nemohl chybět jeden z největších evropských šlechtitelů a producentů růží firma W. Kordes´ Sӧhne. Ze široké škály přestavených novinek jmenujme např. mnohokvětý a opakovaně kvetoucí kultivar Novalis® v nevšedních modrých tónech, z červeně kvetoucích odrůdu s tvarem květů anglické růže Out of Rosenheim®, jež je vysoce odolná vůči houbovým chorobám, dále pak čajovou růži vhodnou i k pěstování v nádobách Winter Sun ® světle žluté barvy. Milovníci královen květin se mohou blíže seznámit s růžemi firmy Kordes v rozáriu zámeckého parku Jemniště, kde je jich vysázeno přes 60 kultivarů.

Nejlepší exponát veletrhu
Veletržní správa výstavní akce každoročně vyhlašuje soutěž o nejlepší exponát veletrhu Grand Prix. Na veletrhu For Graden a For Greenery jsou společně posuzovány přihlášené exponáty, které jsou svými parametry srovnatelné se světovou úrovní nebo určují trend vývoje ve svém oboru. Základní kritéria pro přihlášení exponátu do soutěže jsou: technická řešení, designe, netradiční nápad, kvalita za přijatelnou cenu, ekologická hlediska, chemická a ekologická nezávadnost, energetická úspornost a šetrný vztah k životnímu prostředí. Odborná porota udělila třetí místo firmě Intrea-Piko, s. r. o., dovozci a distributoru brazilských a kolumbijských houpacích sítí, za houpací síť La Siesta Flora se zpevněnými okraji vyrobenou ze speciální organické bavlny. Na druhé příčce se umístila společnost Terasy Expert z Votic zabývající se realizacemi teras především z materiálu WPC (wood plastic composite) u domů, bazénů, balkónů, vinných sklípků, zahradních domků a mol. Ocenění získala za terasový materiál Thermo wood – zapečené dřevo s tlakovou impregnací, což dřevu dává několikanásobně lepší vlastnosti, než má dřevo takto neošetřené. Vítězem soutěže o nejlepší exponát Grand Prix se stal koš na kuchyňský odpad Biomas Combi, který na veletrhu prezentovala firma HBABIo, s. r. o., jež se zabývá velkoobchodním prodejem výrobků pro třídění bioodpadu a kompostování. Porotu zaujala univerzálnost koše, který může být umístěn na zemi nebo zavěšen na zdi či na kuchyňské lince. Podle zvolené kombinace délek tyček, vymezující vzdálenost mezi dnem a víkem koše, lze měnit objem koše na 4, 7 a 10 litrů. Bioodpad (např. zbytky ovoce a zeleniny) se sbírá do kompostovatelné tašky (5–15 litrů) vyrobené z paropropustného plastu z kukuřičného a bramborového škrobu, jenž umožňuje vysoušení bioodpadu, který tak při kompostování nehnije ani nepáchne, jako když je smíchán s dalším odpadem z domácnosti. Více informací o biokompostování získáte na www.kompostuj.cz
Cenu TopExpo za nejzdařilejší expozici veletrhu, jež je funkční a zároveň splňuje kritéria pro komunikaci se zákazníkem, získala společnost Naturmont, s. r. o., za prezentaci zahradního domku na nářadí Naturhouse. Díky široké modelové řady si zákazník může vybrat zahradní domek, který svými rozměry nejlépe odpovídá jeho požadavkům. Podle dostupnosti místa realizace jsou domky dodávány buď v celku, nebo v předpřipravených panelech, které jsou sesazeny na místě realizace.

Ukázkové zahrady
Návštěvnicky velice oblíbenou soutěží se na veletrhu For Garden každoročně stává výběrová výstava a soutěž Exteriér Trendy, jejímž cílem je přestavit široké veřejnosti vývoj a směřování trendů v realizacích zahrad. Vystavovatelé prezentují svoji profesionalitu a kreativitu prostřednictvím ukázkových miniexpozic o hloubce tří metrů a libovolné šířce ohraničenými proutěnými rohožemi. V kategorii profesionálové na třetím místě skončila humorná expozice s názvem Rostliny lidských snů zhotovená Zahradnictvím J. a Z. Kulichovi. Jak už název napovídá, tvůrci se při realizaci ukázkové zahrady nechali inspirovat lidskými mýty a fantazií, jež nezná mezí. Na rostlinách lidských snů tak rostly např. peníze, koláče či klobásy. Důležité vidět není – výstižný název expozice ateliéru zahradních architektů Flera, jež se umístila na druhém místě. Záměrem nevšedního ztvárnění výstavní expozice bylo upozornit návštěvníky veletrhu na skutečnost, že zahrada není pouze plocha s vypletými záhony a perfektně střiženým trávníkem, ale měla by být především místem pro setkávání s přáteli, hraní s dětmi, k meditaci nebo lenošení. První místo udělila odborná porota expozici Věčný dialog společnosti Atelier Schlitz, s. r. o. Pracovní tým se při tvorbě ukázkové zahrady nechal inspirovat nikdy nekončícím propojením člověka se zemí. V kategorii studentských prací ohodnotila odborná porota jako nejlépe ztvárněnou expozici z jarních květin VOŠZa a SZaŠ Mělník.
Veletrh For Garden neplní pouze funkci výstavnickou, ale i vzdělávací. V rámci doprovodného programu proběhla řada odborných přednášek, kterým se budeme samostatně věnovat v jednom z následujících čísel časopisu.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down