23.03.2005 | 10:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Za bramboříky v Nizozemsku

Na podzim v termínu Památky zesnulých uspořádala Syngenta Czech, s. r. o., odborný zájezd pro profesionální pěstitele, zaměřený na pěstování a prezentaci nových odrůd této předvánoční hrnkové květiny. Dvoudenní návštěva Nizozemska byla rozdělena na dvě části. První den patřil návštěvám úspěšných pěstitelů a druhý návštěvě Cyclamen show S&G v Kleve.

Zahradníci odjížděli z Česka ve středu dopoledne v osobních autech firmy Syngenta. Po dlouhé cestě je první den čekalo už jen ubytování v hotelu Wunderland (přebudovaný komplex nespuštěné jaderné elektrárny) a volný večerní program v zábavním centru. Čtvrtek – věnovaný návštěvě pěstitelů začal odjezdem do Arnheimu

Persikhaaf v Arnheimu
Podnik není úplně typický, protože v něm zaměstnávají mentálně a fyzicky retardované pracovníky. Ve skleníkovém komplexu o rozloze 17 000 m2 pěstují 510 tis. kusů bramboříků ´Libreto®´ F1 (z toho 300 tis. pro venkovní užití), 200 tis kusů Kalanchoe, 200 tis. řízkovaných pelargonií, 300 tis. hortenzií, 1400 tis. Saint Pulia a 200 tis. kusů Impatiens New Guinea. V části skleníků zřídili zahradní centrum.
Minibramboříky ´Libreto®´ F1 začínají hrnkovat 26. a končí 38. týdnem.
Do hrnků o průměru 10,5 cm používají rašelinový substrát obsahující 10 – 15 % jílu a fermentovanou kůru. Teplotu udržují přes den na 14 °C a přes noc na 12 °C. Na metr čtvereční je rozmísťují 20 – 22 rostlin. Pěstitel zdůraznil, že se brambořík musí pěstovat v co nejsušších podmínkách, nevadí pokud trošku zavadne.
Podle něj se příznivá velkoobchodní cena pohybuje okolo 1 eura za brambořík v 10,5 cm hrnku (obvyklejší je 0,7 – 0,8 eura). Nizozemští pěstitelé směřují maximum produkce do poprázdninového období. Na venkovních plochách se tento oblíbený druh udrží až do zámrazu.
V příštím roce produkce stěhují do nových skleníků, návratnost investice odhadují na 25 let.

Rodinné zahradnictví v Lent
Po skončení první návštěvy následoval přesun do Lent – asi 30 min. jízdy autem od Arnheimu. Během prohlídky rodinné firmy Meeuwissenů navštívili čeští zahradníci společně s kolegy z Maďarska, Polska a Slovinska skleníkový areál o rozloze 8000 m2. Rodina se věnuje produkci bramboříků (120 tis. ks), Primula obconica (90 tis. ks) a Impatiens New Guinea (60 tis. ks). Specialitou je pěstování bramboříků v hliněných květináčích.
Pěstební postup spočívá v udržování stálé teploty na 18 °C během prvních šesti týdnů, pak ji teprve snižují. Během podzimu snižují teplotu úměrně s poklesem teploty venkovní. Kulturu pěstují celoročně. Začínají hrnkovat již ve čtvrtém a končí ve 31 týdnu. Hrnkují v osmitýdenních intervalech série Concerto® a Siera®.
Na otázku proč používají hliněné květináče odpověděl spolumajitel firmy, že část zákazníků je vyžaduje. Rozdíly ale jsou, například Vlámové upřednostňují hliněné kontejnery porostlé řasami, kdežto Němci kupují pouze čisté. Takto pěstované bramboříky jsou dražší. Letos na konci října cena poklesla na 1,3 eura, ale obvykle se pohybuje v rozmezí 1,3 – 1,7 eura. Spolumajitel firmy dodává pro ilustraci, že v době stavby skleníků prodávali za 2,3 eura.
Bramboříky pěstují na otevřených stolech, které omezí výskyt botritidy. Vyhřívání vrchním topením s malým průměrem rychle reaguje a snadno udržuje požadovanou teplotu. Stínování řeší na jaře a na podzim stínovacími plachtami, přes léto nástřikem skleníku.
Po náročném dopoledni následoval oběd v restauraci White House a odpoledne pokračoval program návštěvou dalších dvou pěstitelů. Kromě Jan Drtila a Romana Řehák se zahradníkům věnoval specialista na výživu a ochranu firmy Ben Geijtenbeek.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down