06.10.2005 | 10:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Z návštěvy u Berti

V čem tkví úspěch této tradiční italské značky na světových trzích, lze nejlépe zjistit přímo od pramene. Tedy v továrně specializovaného výrobce mulčovací a drticí techniky, kde se tyto žádané stroje vyrábějí, v městečku Caldiero poblíž Verony. Tam v roce 1959 Livio Berti začal vyrábět specializované stroje pro zemědělství, zejména pro potřeby vinařů a sadařů. Rozhodujícím vývojovým mezníkem byl rok 1972, kdy tovární halu opustil první mulčovací stroj. A nutno dodat, že si záhy vydobyl příznivý ohlas nejen v Itálii, ale i v zahraničí.

Postavení na trhu
V osmdesátých letech se export zvětšuje a stroje Berti směřují zejména do Francie a Španělska, následuje pak Řecko, Německo a další země. Dnes je veronská značka přítomna ve více, než 40 zemích světa a nabízí bohatý sortiment 230 modelů strojů, agregovatelných s jakýmkoli traktorem, či jiným nosičem. Výhradním dovozcem strojů Berti do České republiky je společnost Pekass.

Mulčovače pro každého
V současné době Berti nabízí širokou škálu strojů, od nejmenších mulčovačů trávy Park, určené k malotraktorům, přes mulčovače EKR, které mimo trávy zpracovávají i větve až do průměru 3 cm, až po sadové a viniční mulčovače – drtiče, z nichž zejména zaujmou stroje řady TFB, které si poradí i s větvemi do průměru až 10 cm. Značný zájem u nás je o svahová provedení mulčovačů, to jsou zejména stroje řady TA s hydraulickým bočním posuvem a náklonem, které umožňují plynulé nastavení stroje až do 65o po svahu a do 90o proti svahu, tedy až do svislé polohy. Proto se výhodně používají při ošetřování svahů příkopů. Kdo hledá mulčovač pro nekultivovanou půdu, pro půdu ležící ladem, rovněž si vybere z modelů řady TBM. V programu Berti naleznete i polní drtiče řady TSB až do záběru šest metrů, které dokonale drtí rostlinné zbytky po sklizni, např. kukuřice apod. V neposlední řadě jsou to i hydraulická ramena s výměnnými adaptéry pro údržbu příkopů a špatně dostupných míst. Z adaptérů k nim používaných jsou to např. okružní i přímočaré pily, křovinořezy a další. K těmto strojům byla v roce 1996 přidružena další řada profesionálních strojů pro údržbu zeleně a pro práci v lese. Z uvedeného je patrné, že mulčovače a drtiče Berti se používají nejen k údržbě kulturních zelených ploch, ale i hrubě neudržovaných lokalit krajiny.

Berti sklízí úspěch a uznání
Z hodnocení výsledků roku 2004 vyplývá, že společnost Berti prodala 3500 strojů a dosáhla celkového obchodního obratu ve výši 10,5 milionu Eur, čímž potvrdila průměrný nárůst o 15 – 20 % zaznamenaný v posledním čtyřletém období. Tento pozitivní trend pokračuje i v roce 2005. Jak nám řekl Ivan Bianchi, ředitel exportu Berti, z celkové produkce připadá na export 65 % a polovina obratu se realizuje v Evropě, zatímco 30 % je rozděleno především mezi Austrálii a Nový Zéland a zbytek připadá na USA, Kanadu, Mexiko a Jižní Afriku.
„Do budoucna chceme zejména upevnit naše pozice v rámci Evropy a USA“, říká Ivan Bianchi a dodává: „společnost Berti proto klade veliký důraz na výzkum a vývoj nových výrobků. Kromě úplného restylingu celé výrobní škály chceme uvést na trh další nové modely strojů, které zcela zaplní firemní nabídku.“

Novinka loňského roku
Jednou z nejčerstvějších novinek, kterou nám představil ředitel továrny pan Mario Berti, je drticí sběrací stroj s kontejnerem řady Picker, který v loňském roce získal zlatou medaili na zemědělském veletrhu ve Veroně. Jde o velmi zajímavý stroj, který na jeden pojezd dokáže podrtit, sebrat a naložit do zásobníku větve a jiné rostlinné zbytky, které růstanou po řezu mezi řadami vinice, či ovocného sadu. Poté lze naplněný zásobník hydraulicky zdvihnout a vyklopit do dopravního prostředku, aniž by řidič musel opustit traktor. Avšak nejen to, tomuto stroji se otevírají široké možnosti uplatnění i pro zpracování biomasy jakožto zdroje obnovitelné energie.
Tedy další vítané rozšíření sortimentu značky Berti.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down