31.03.2011 | 03:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Z dílen světových šlechtitelů

Každý rok přichází na trh nové odrůdy okrasných rostlin. Mnohé z nich jsou zanedlouho zapomenuty, jiné září na školkařském nebi dále. A majitelům práv k množení přináší velké tržby.

Aby se nové rostlině dostalo přiměřené pozornosti, je vhodné přihlásit ji na některou ze soutěží na školkařském a zahradnickém veletrhu. Z představených novinek či zajímavých specialit mohou čerpat pěstitelé, šlechtitelé, ale i novináři inspiraci a povědomost o novém kultivaru či rostlině se tak rozšíří mezi zahradnickou veřejnost. A pak už záleží na vlastnostech rostliny, jak dlouho se v povědomí veřejnosti udrží.

Agastache ´Heatwave´
Agastache ´Heatwave´ kvete hojně od června do srpna a snese i velké poklesy teplot až k minus 25 °C. Vyroste maximálně do 1,2 metru. Množení probíhá řízky a na letošním veletrhu Plantarium figurovala v nabídce společnosti Plantipp BV z IJsselsteinu.

Anemone hupehensis Pretty lady series
Walter Blom BV a Green Works International BV představili sérii sasanek pod názvem Pretty Lady. Vynikají kompaktním vzrůstem a dlouhým obdobím květu. Zahrnují ´Pretty Lady Diana´ (stříbrná medaile v letošním hodnocení) , ´Pretty Lady Emily´ (bronzová), ´Pretty Lady Julia´ a ´Pretty Lady Suzan´. Původní japonský šlechtitel přenechal práva k rostlinám dvou nizozemským společnostem, které je nabízeli již v roce 2010

Anisodontea ´Cristal Rose´
‘Cristal Rose’ je obzvlášť atraktivní rostlina pro floristy a zahradní centra. Relativně velké růžovým květům podobné květy dosahují 1,5 centimetru v průměru a květe po dlouho dobu. Vyšlechtil a na trhu ji nabízí francouzský šlechtitel a pěstitel André Briant Jeunes Plant.

Astilbe
Short ´n Sweet
Kompaktně rostoucí čechravy, které kvetou velmi bohatě od června do července a dosahují výšky 25 až 30 centimetrů. Jsou velmi vhodné pro pěstování v květináčích a pro umístění v interiérech. Vznikly křížením A. arendsii a A. japonica. V nabídce figurují Astilbe v odrůdě ´Fireberry´ s třešňově červenými květy a Astilbe ´Sugarberry´ s květy růžovými. Tyto dvě odrůdy daly základ nové sérii Short ´n Sweet (nízký a sladký).
‘Close Harmony’
Vzpřímeně rostoucí rostlina s tmavě zelenými listy. Bohaté laty načechraných květů vhodně doplňují řapíkaté listy. Dobře roste a dorůstá výšky 60 centimetrů. K dopěstování rostliny je potřeba osm až devět týdnů.
‘New Wave’
Tento kultivar vznikl vylepšením odrůdy ‘Europa’. Růžové květy vyrůstají na tmavě zbarvených stvolech. Dorůstá opět 60 centimetrů. Nakvétá od konce června. Listy jsou tmavě zelené. Obě odrůdy vyšlechtěny v Nizozemsku H. Verduinem. Představeno nizozemskou společností Wijnhoud-Koomen, která rostliny prezentovala na Plantariu.

Brunnera macrophylla ‘Emerald Mist’
Stříbrně zelené listy dekorují tuto vzpřímeně rostoucí rostlinu. V časném létě ji zdobí modré květy. V roce 2008 vznikla v USA z kultivaru ‘Jack Frost’. Jednou ze společností, která ji představila, je nizozemská CNB Green Team New Plants z Lisse.

Campanula formanekiana 'PKMf03' (Crown Princess´Bellflower White)
Tato Campanula vyniká uniformním kompaktním růstem typickým pro tuto skupinu odrůd. Po modře kvetoucích odrůdách Fairytale Flowers představuje bíle kvetoucí kultivar. Jelikož se stala držitelkou zlaté medaile z veletrhu Plantarium, věnovali jsme se jí již minulém Zahradnictví. Rostlina původem z řeckých hor je velmi dobře přizpůsobena horkým dnům a chladným nocím. Může být pěstována jako pokojová rostlina nebo na balkóně.

Coreopsis ´Sweet Marmalade´
Tmavě oranžové květy obsahují ve stadiu rozkvétání špetku hnědé. Barva květu se ve dvou až třech dnech mění v jemně meruňkově-žlutou. Rostlina kvete dlouho, od léta do časného podzimu a květy lákají mnoho motýlů. Dorůstá do výšky 30 centimetrů a snese lehké mrazíky do mínus pěti stupňů.

Dahlia v sérii Aztec
Čtyři nové hrnkové jiřinky spojuje velikost a výraznost barev květů a jejich dlouhá doba trvanlivosti. V nabídce nizozemské společnosti Green Works International figurují pod názvy ´Benito´ (XXL Aztec Benito – na Plantariu získala zlatou medaili), ´Durango´ (XXL Aztec Durango), ´Maya´ (XXL Aztec Maya) and ´Veracruz´ (XXL Aztec Veracruz).

Text Helena Piková Foto The Plantarium organization

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down