15.07.2005 | 07:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

XVI. přehlídka vín znojemské vinařské oblasti - Znojemský košt

Dne 2. dubna v 10 hodin se v Štukových sálech Louckého kláštera ve Znojmě konalo slavnostní vyhlášení výsledků XVI. Oblastní přehlídky vín znojemské vinařské oblasti, nesoucí název Znojemský košt. kterou každoročně organizuje Sdružení znojemských vinařů.

Vyhlášení výsledků předcházelo hodnocení vzorků, které se na stejném místě uskutečnilo 21. března. Celkem 344 vzorků vín 30 odrůd hodnotilo 70 degustátorů v 10 degustačních komisích. Připraveno bylo 257 bílých vín, 87 červených vín, 20 vzorků v soutěži o Král vín ČR 2005 (odrůda Rulandské bílé, ročník 2003 a starší) a 9 vín v kategorii známkových vín o Pečeť znojemských měšťanů. Soutěže se zúčastnilo i 79 vzorků z rakouské vinařské oblasti Weinviertel. Největší počet vzorků vín bylo ročníku 2004 a 2003. Ty byly klimaticky velmi příznivé, o čemž svědčí 117 vzorků s přívlastkem. Nejlépe hodnocenou odrůdou bylo Veltlínské zelené, především pro vhodnost odrůdy na produkci ledového, slámového vína a výběru z hroznu. Celkový počet vystavených vzorků byl oproti předešlým ročníkům přibližně o 30% nižší. Na příčině je vyšší přísnost nově přijatého zákona o vinohradnictví a vinařství a také zákona o spotřební dani, jež byly přijaty v souvislosti se vstupem ČR do EU.
Hodnotilo se 100 bodovým systémem a z celkového počtu získaly 2 vzorky velkou zlatou medaili (hodnocení 95,0 bodů a více), 66 vzorků malou zlatou medaili (hodnocení 88 – 94,9bodů) a 155 vzorků stříbrnou medaili (hodnocení 82 – 87,8 bodů). Soutěžilo se o 8 hlavních cen a 16 vítězů v odrůdě.
Před vlastním hodnocením soutěžních vzorků vín Znojemské vinařské oblasti proběhla tisková konference Sdružení znojemských vinařů k aktuálním otázkám vinohradnictví a vinařství v ČR.
Současnou situaci ve vinohradnictví zhodnotil předseda sdružení znojemských vinařů Ing. Jaromír Čepička, CSc. V ČR je nyní dle konečného stavu registrace vinic u ÚKZÚZ OTK Znojmo k 31.12. 2004 18 710 ha vinic u 18 292 pěstitelů. Dále je evidováno 551 ha vyklučených vinic a spolu s plochou 385 ha (2%) dle přístupové dohody ČR a EU znamená celkovou plochu – produkční potenciál ČR ve výši cca 19 261 ha. Nejvíce zastoupenými odrůdami v nových výsadbách jsou Frankovka, Rulandské modré, Ryzlink rýnský, Rulandské šedé, Zweigeltrebe, Sauvignon, Chardonnay, Svatovavřinecké, Modrý Portugal, Tramín červený a na Znojemsku Müller–Thurgau a Veltlínské zelené.
Dlouhodobý dosažený průměrný výnos v ČR za posledních dvacet let je 6,35 t/ha.
Nejpodstatnější změnou nového zákona č. 321/2004 Sb je zavedení vinařských zón (Čechy – zóna A, Morava – zóna B), dále optimalizace počtu vinařských oblastí (Čechy a Morava) a zavedení větších vinařských podoblastí – Mělnická, Litoměřická, Mikulovská, Slovácká, Velkopavlovická a Znojemská. Bude nutné perspektivně vysazovat – obnovovat vinice jen v těch nejlepších viničních tratích, především v kategorii I. Zákon také nově stanovuje dosažení maximálního ha výnosu – 12 t/ha a vyplývá z něj i zákaz veškerého prodeje hroznů či vína z neregistrovaných vinic. Ty jsou určeny jen pro spotřebu v rodině vinaře. Nový zákon se ponejprve projevil ve vinařské kampani v roce 2004, což způsobilo nemalé problémy, především menším pěstitelům a malým producentům. V současné době se začíná připravovat novela nového vinařského zákona a vyhlášek.
Ředitel akciové společnosti Znovín Znojmo Ing. Pavel Vajčner pohovořil o současné situaci ve vinařství a trhu s vínem. Od přijetí zákona o vinohradnictví a vinařství č. 115/1995 Sb. v roce 1995 a velké konkurenci na českém trhu s vínem výrazně stoupla kvalita vína a především adjustáž lahví. V současné době je průměrná spotřeba vína na obyvatele 16 l za jeden rok, přičemž asi polovina je krytá z domácí produkce a druhá polovina dovozem především sudového vína.
Základní změnou pro nastávající období je zavedení vinařských zón pro ČR. Toto zařazení do vinařské zóny znamená, že výrobci vína mohou po vstupu ČR do EU od sklizně roku 2004 doslazovat hroznové mošty v zóně A – Čechy maximálně o 5,9 kg sacharózy na 100 l, v zóně B – Morava pak maximálně o 4,2 kg na 100 l, přičemž dle zákona číslo 115/1995 Sb. mohli výrobci doslazovat mošty pro produkci vína stolního a jakostního o cca 7 kg/100 l. Další změnou je přesné stanovení kategorií vín včetně vín dle původu (víno originální cerifikace - VOC), podobně jako ve Francii, Itálii či Španělsku.
Stávající Vinařský fond je novým zákonem změněn na fond marketingový a propagační a předpokládá se snížení částky odvodu z vína z domácí produkce (0,50 Kč/l) do fondu, odvod z vinice (nad 1 ha) je v návrhu ve stejné výši jako doposud (350 Kč/ha). Akce schválené Vinařským fondem tak budou financovány přibližně stejným dílem ze zdrojů fondu, státu a vlastního žadatele – organizátora akce.

Výsledky XVI. Přehlídky vín znojemské vinařské oblasti ZNOJEMSKÝ KOŠT

ŠAMPION VÝSTAVY – Veltlínské zelené, ročník 2003, ledové víno, Znovín Znojmo a.s., sklep Šatov
Počet bodů – 96,25

NEJLEPŠÍ VÍNO ROKU 2004 – Rulandské šedé, ročník 2004, výběr z hroznů, Znovín Znojmo a.s., sklep Znojmo – Přímětice
Počet bodů – 90,17

NEJLEPŠÍ VÍNO VELKOVÝROBCE – Veltlínské zelené, ročník 2000, výběr z bobulí, Vinné sklepy Lechovice s.r.o.
Počet bodů – 95,25

NEJLEPŠÍ VÍNO DROBNÉHO PĚSTITELE – Palava, ročník 2002, jakostní víno, Michal Vasmanský, Jaroslavice
Počet bodů – 93,83

NEJLEPŠÍ VÍNO ZAHRANIČNÍHO VYSTAVOVATELE – Neuburské, ročník 2003, jakostní víno, Weingut Familie Gráf, A - Kleinhoflein
Počet bodů – 92,8

CENA ING. JINDŘICHA ŠEVČÍKA – Aurelius, ročník 1994, jakostní víno, Agra Horní Dunajovice, a.s.
Počet bodů – 89

KRÁL VÍN ČESKÉ REPUBLIKY 2005 – Rulandské bílé, ročník 1980, jakostní víno, vlastník Ing. Forman Zdeněk, výrobce JZD Kupařovice, Nové Bránice
Počet bodů – 91

PEČEŤ ZNOJEMSKÝCH MĚŠŤANU ZA NEJLEPŠÍ ZNÁMKOVÉ VÍNO – Denis d´Orr, ročník 2002, jakostní víno, Barique, Znovín Znojmo a.s., sklep Šatov
Počet bodů – 87,2

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down