Vznešenost a velkolepost – Medinilla magnifica

Pokud se chceme potěšit pohledem na rostlinu se zcela bezkonkurenční velikostí květu, můžeme si vybrat Medinilla magnifica. Právem se přídomek magnifica překládá jako vznešená či velkolepá. Rod Medinilla obsahuje přes 300 druhů, ale Medinilla magnifica patří jednoznačně mezi nejkrásnější z nich.

Mohutnost a krása květů této rostliny stojí za trochu péče navíc, kterou kvůli své choulostivosti vyžaduje.
Druhy rodu Medinilla najdeme v tropech Asie, Afriky a Oceánie, ale Medinilla magnifica pochází pouze z tropických lesů Filipín, roste převážně na ostrově Luzon. Ve své domovině je hustým stálezeleným keřem dorůstajícím až dvou metrů. Medinila má kožovité listy dlouhé i 30 cm rostoucí na čtyřhranných, částečně dřevnatých větvích. Z úžlabí listů vyrůstají na 30 -40 cm dlouhých stoncích růžovočervená květenství složená z jednotlivých květů. Celé květenství obklopují velké růžovobílé listeny, které se navzájem překrývají. Květy neustále se sklánějící k zemi, umocňují grandiózní dojem, kterým tato rostlina působí – jako by se na svět dívala shora.
Vzhledem k jejím rozměrům a sklonům k rozpínavosti potřebuje dostatek prostoru.
A s ohledem na její původ vyžaduje světlé místo bez přímého slunečního svitu. Od března do srpna by teplota neměla klesnout pod 20 ºC. V tomto období musíme rostlinu hojně zalévat, nikdy však nesmíme použít studenou a tvrdou vodu. Důležitá je také vyšší vlhkost vzduchu, a proto ji častěji rosit. V období růstu se pravidelně přidává bezvápenné hnojivo. Listopad až únor je obdobím klidu. Zálivku omezíme, požadovaná teplota se pohybuje okolo 16 ºC. V tomto období se začínají tvořit základy pro květy. Záhy z jara se může přesadit do bezvápenného substrátu. Velice opatrně se mohou zkrátit i zdřevnatělé výhony, čímž rostlinu omladíme.

Komentáře ke článku 2

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *