Vznešená fosílie

Jehličnan wolemie je jedním z nejstarších a nejvzácnějších stromů na světě. Její nalezení v roce 1994 v australském pohoří Blue Mountains je považováno za velmi důležitý botanický objev v historii lidstva, téměř se rovnající objevu živého dinosaura v současnosti. Donedávna byla totiž wolemie považována za vyhynulý druh známý jen ze zkamenělých pozůstatků starých až 90 milionů let.

Wollemia nobilis (wolemie nebo prozatím také wollemie či wollemia vznešená, Wollemi Pine) patří do čeledě Araucariaceae (blahočetovité), o které se domníváme, že existovala před dvěma sty miliony let. Samotná wolemie rostla již v geologickém období jury (druhohory), v éře dinosaurů. Nyní patří k nejvzácnějším živým organismům na zeměkouli. Vyznačuje se nezvykle tmavě zelenými olistěním a bublinkovou kůrou. Ve volné přírodě dosahují dospělé stromy výšky čtyřiceti metrů a jejich stáří může přesahovat tisíc let. Snáší teploty v rozmezí od –5 do 45 °C a dobře prospívá v různých klimatických regionech.
Náhodný objev
Wolemii našel v září 1994 úplnou náhodou David Noble, strážce Národních parků Nového Jižního Walesu. Při pochůzce v hluboké rokli deštného lesa objevil skupinu prehistoricky vyhlížejících stromů s kapraďovitým vzezřením, zvláštním způsobem větvení a neobvyklou kůrou. K identifikaci stromů navázal David Noble spolupráci se Správou Národních parků Nový Jižní Wales a Královskými botanickými zahradami v Sydney. Vědci sebrali více vzorků a započali výzkum. Zjistili, že podobný strom ještě nikdy neviděli. Pojmenovali jej podle prvního místa nálezu – Národního parku Wollemi. Odborný název Wollemia nobilis pak vznikl na počest vznešeným vlastnostem stromu a odráží se v něm také jméno objevitele Davida Noblea.
Ochrana wolemie
V současnosti je známo pouze několik stanovišť s méně než stovkou dospělých wolemií, nacházejících se přibližně 200 km západně od Sydney v Národním parku Wollemi, v části pohoří Greater Blue (pohoří Blue Mountains bylo také díky tomuto objevu v prosinci roku 2000 ustaveno oblastí světového přírodního dědictví UNESCO). Na ochranu ohrožené populace vypracovali Královské botanické zahrady v Sydney a Správa Národních parků Nový Jižní Wales plán obnovy Wollemi Pine. Určili způsob propagace a stanovili celosvětovou ochranu wolemie za prvořadou V současnosti je důležité zajistit rostlinám nadále nerušený vývoj. Přesné místo jejich výskytu se udržuje v naprosté tajnosti, vstup se přísně kontroluje, oděv a vybavení musí být sterilizováno. Přestože rostou na dně nepřístupné rokle, je budoucnost stromů ve volné přírodě velmi nejistá. Malý požár nebo nemoc mohou způsobit jejich zánik. Proto se odborníci snaží zajistit množení rostlin ve specializovaných zahradnických závodech. V letošním roce již přicházejí na trh rostliny, které jsou na základě vegetativního množení následníky původní populace v přírodě. Stromy na původní lokalitě jsou sledovány s velkou péčí a jako součást poslední možné záchrany vědci pozorně sledují každý živý semenáček a sbírají semena. Tento druh je dnes početnější v laboratořích než ve volné přírodě.
V období let 2005 a 2006 jsou wolemie volně dostupné a veškeré výtěžky z prodeje jsou investovány do jejich ochrany ve volné přírodě. Celosvětová výsadba wolemie v příbytcích, zahradách a parcích je zárukou, že tento druh nevyhyne. Potenciální kupci mající zájem o koupi Wolemi Pine se mohou zapsat do klubu ochránců wolemie na stránce www.wollemipine.com.
Celosvětové i české představení
Wolemie byla představena zároveň se speciální výstavou Wollemi Pine Wilderness Unveiled (Odhalená samota wolemií) v Královských botanických zahradách v Sydney v říjnu 2005. Návštěvníci mohli shlédnout přibližně stovku prvních vypěstovaných stromů. Vrcholem výstavy bylo zpřístupnění limitovaného počtu wolemií na mezinárodní Sothebyho aukci konané na místě výstavy.
Výstavu navštívilo tisíce příznivců wolemie a aukce zaznamenala nebývalý úspěch. Prodalo se všech 292 dražených stromů za více než milion australských dolarů.
V České republice můžete jeden exmplář wolemie vidět v Botanické zahradě hl. města Prahy. Za spolupráci na přípravě českého vydání obrazové encyklopedie Rostliny jej zahrada převzala od nakladatelství Euromedia Group – Knižní klub.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *