11.02.2023 | 10:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vzácná orchidej vstavač kukačka by mohla v Českém středohoří růst na více místech

Kriticky ohrožený vstavač kukačka roste nyní v Českém středohoří pouze v přírodní rezervaci Bohyňská lada. V minulosti tu byl přitom k vidění zhruba na padesáti místech. Vymizel především kvůli tomu, že se v krajině přestalo tradičně hospodařit – kosit a pást. Regionální akční plán na jeho záchranu nyní schválila Agentura ochrany přírody a krajiny ČR.

„Doufáme, že se nám podaří na Bohyňských ladech počet vstavačů kukaček navýšit. Louka se vstavači se 1–2 ročně kosí, vyhrabává se stará tráva („stařina“). Protože hlízy vstavačů si oblíbila prasata divoká, položili jsme tu na ochranu rostlin drátěnou síť. Zároveň se pěstují rostlinky v umělé kultuře, aby mohly být časem vysazeny na další vhodná místa, kde vstavače dříve rostly,“ vysvětluje Michal Forejt z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, který je zodpovědný za realizaci regionálního akčního plánu. 

„Na vstavači kukačce je zajímavé nejen to, že je závislý na specifickém soužití s houbami, ale také, proč se označuje jako kukačka. Nemá přitom nic společného se stejnojmenným ptákem nebo hodinami. Rostlinky vykvétají v květnu a svými lodyhami převyšují okolní travní porost. Zkrátka vykukují, odtud jméno,“ vysvětluje Michal Forejt.

Vstavač kukačka je jedním z 64 druhů tuzemských orchidejí. Je doloženo, že u nás dříve rostl nejméně na tisícovce míst, nyní přežívá na 150 lokalitách. Květenství je široce válcovitého tvaru složené obvykle z 10–25 květů, délka je 8–15 cm. Po složitém procesu opylení dozrávají v tobolce tisíce velmi malých semínek. Ta po čase pukne a semínka se začnou šířit.  Nastává velmi složitý vývoj. Aby byla orchidej úspěšná, vyrostla a vykvetla, musí mít dostatek zásobních a stavebních látek.  Pod zemí je získává díky specifickému soužití s houbami, takzvané mykorhize. 

Přípravu regionálních akčních plánů zajišťuje Agentura ochrany přírody a krajiny ČR. Slouží k záchraně populací ohrožených druhů rostlin a živočichů na regionální úrovni. Často se mezi ně vybírají tzv. deštníkové druhy, jejichž ochranou se pomůže řadě jiných rostlin a živočiců s podobnými nároky na prostředí. Nový regionální akční plán pomůže nejen vstavači kukačce, ale i ostatním druhům širokolistých suchých trávníků, např. vstavači osmahlému, ocúnu jesennímu nebo bukvici lékařské. 

Regionální akční plán pro vstavač kukačka je už třetím dokumentem tohoto typu pro CHKO České středohoří – schválen byl i pro motýly modráska ligrusového a okáče skalního.*

Zdroj: AOPK

úvodní foto: Michal Forejt

foto: Roman Hamerský, Pavla Žáčková

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down