Vyznat se v etiketách potravin poradí nová přehledná infografika MZe

Ministerstvo zemědělství (MZe) připravilo sérii karet s různými druhy potravin, na kterých jsou podrobně, a přitom srozumitelně, vysvětleny údaje z potravinových etiket. Infografika je veřejně dostupná a určená především veřejnosti. Jejím cílem je usnadnit lidem nákup jídla, případně informovat i o jeho složení, kvalitě, skladování nebo původu.

Karty v publikaci Označování potravin pro spotřebitele – Infografiky detailně popisují a vysvětlují, co vše je uvedeno na obalu konkrétního druhu potraviny a co to znamená. 

Infografika pro spotřebitele

„Infografiku jsme připravili pro spotřebitele, kteří si ji mohou vytisknout, nebo stáhnout do mobilu. Kdykoliv si tak mohou porovnat informace na potravinových etiketách a rozhodnout se i podle těchto údajů, co si nakoupí. Myslím, že kartičky s údaji mohou pomoct i ke snižování plýtvání s potravinami, protože lidé získají potřebné informace, jaký výrobek je pro ně podle svých vlastností, složení, původu nebo kvality nejvhodnější,“ řekl ministr zemědělství Marek Výborný.

Infografika obsahuje vysvětlení údajů na etiketách například mléčných výrobků, masných výrobků, sýrů, ovoci a zelenině, pečiva, džemů, uzenin, těstovin, vajec, medu, nealkoholických i alkoholických nápojů a také o hmyzu coby potravině. MZe do série přidalo i kartu věnující se podrobnějšímu vysvětlení k tabulce výživových údajů, kterou musí povinně nést každá potravina. A rovněž kartu, která se zabývá potravinami, na kterých spotřebitel nalezne zemi původu.

Lidé se z karet například také dozvědí, že použité alergenní složky v potravinách musí být v seznamu složek povinně zvýrazněny, aby si jich spotřebitel jasně všimnul. Případně, že z čísel na skořápkách vajec vyčtou, zda pocházejí ze snůšky ve výběhu, v hale, v kleci nebo v ekologickém chovu.

Infografika zčásti vychází z karet, které již v minulosti MZe zveřejnilo, je však doplněná o nové údaje, nové karty a starší části jsou aktualizované. Celou publikaci Označování potravin pro spotřebitele – Infografiky je zdarma k dostání na webových stránkách MZe v sekci Publikace.*

Zdroj: MZe

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down