Význam průzkumu půdy před výsadbou vinice

V nových výsadbách révy vinné vznikají často problémy s ujatelností sazenic a jejich růstem. Mnohdy se argumentuje nekvalitními sazenicemi, ale problémy častěji souvisí s půdními podmínkami a přípravou půdy před výsadbou. Na základě průzkumu půdy se také rozhoduje o rigolaci nebo hloubkovém kypření.

Nejdříve je třeba si uvědomit, jak vypadá kořenový systém révy vinné a jaké jsou optimální podmínky pro jeho rozvoj. Obrázek 1 ukazuje kořenový systém révového keře ve stáří 13 let. Z obrázku je patrné, že optimální podmínky pro rozvoj kořenového systému je třeba vytvořit v hloubce 30 až 60 cm. Hlavní hmota kořenů se tvoří právě v této části půdního profilu a kvalitní struktura půdy je zcela zásadní. Pokud to struktura půdy umožní, je vhodné zlepšit půdní vlastnosti i hlouběji, aby mohly hlavní kořeny pronikat do spodních vrstev půdy za zdrojem spodní vody.

Právě za účelem vytvoření optimálních podmínek pro vývoj kořenového systému je třeba provést průzkum půdy. Optimální je na několika místech vinice vykopat bagrem půdní sondy. Půdní sonda umožní zjištění struktury půdy a stavu jejího zhutnění.*

Text a foto

Prof. Ing. Pavel Pavloušek, Ph.D.,

Zahradnická fakulta,

Mendelova univerzita v Brně

Celý článek naleznete v časopisu Zahradnictví č. 12/2017.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down