Výzdoba zvonů

Slavnostní květinová výzdoba v poslední době zahrnuje také dekorace zvonů. Řada měst i obcí si po desetiletích mlčení nechává odlívat nebo opravuje zvony. Město Pelhřimov světilo 7. prosince 2002 nové zvony nazvané po světcích Václavovi a Ludmile.

Oba zvony zhotovila zvonařská dílna Dytrychových v Brodku u Přerova jako náhradu za zvony zničené v poslední válce. Po dopoledním svěcení byly zvony vystaveny ještě několik hodin na náměstí, s ohledem na mrazivé počasí znásobené kovovým podkladem nebylo tedy možné použít živé květy. Při výzdobě jsme se ponejvíce soustředili na symbol zvonů a úkol, který mají plnit pro město. Vycházeli jsme ze jmen patronů. Zvony shlédlo široké generační spektrum, proto výzdoba byla spíše zaměřena na klasické prvky.
Jména patronů zosobňují dva známé světce, kteří se tradičně pojí s českou státností. Základem dekorace v obou případech byla jedlová girlanda. Protože Václav byl kníže, voják i mučedník, volili jsme mohutnější výzdobu na vnitřním podkladě ze smrkového chvojí, která měla znázorňovat plnost i jistotu. Další tóny byly laděny v lomené červeni. Bohatost a sklizeň znázorňovala staročeská obilovina, světlé husté klasy prosa. Lotosové plody a Protea zase význačné vladařské postavení, krůpěje prolité krve představovaly rudé plody třezalky, pokoru světce bílé skeletové listy. Dekoraci dotvářela lehká zlatozelená stuha a kokosové vlákno.
Výzdoba zvonu sv. Ludmily byla jemnější, s výraznějším zastoupením snítek cesmíny a buxusu v girlandě. Základní barevné ladění bylo červeno-bílé. Trnité listy cesmíny měly současně symbolizovat utrpení, z květin byly stěžejní růže. Použili jsme jak celé sušené květy, tak poupátka i samostatné růžové plátky. Bílou barvu, vyjadřující lehkost, pokoru i čistotu kromě skeletových listů vnesly smilky a Gypsophila. Aranžmá doplňovaly menší hnědočervené saténové mašličky a kokosové vlákno.
Při výzdobě je nejdůležitější zvon, květinová výzdoba je jen doplňkem na rozdíl od kytice nebo aranžmá. V žádném případě nesmí zaniknou jedinečná práce zvonařské dílny. Musí být vidět reliéfy, výbrus, insignie světců, nápisy, státní znak. Samozřejmě, při zhotovení výzdoby se nesmí poškodit povrch, který je u nových zvonů zvlášť citlivý.
Děkujeme za cenné rady paní Daně Felklové a Kateřině Poličové, která také pomohla zajistit materiál. Panu Pavlu Hruškovi z květinářství JOPA děkujeme za morální podporu. Perfektně připravené chvojí zajistila Městská správa lesů Pelhřimov a ostatní zelený materiál jsme získali díky vstřícnosti pana kastelána Miloslava Vaňhy ze zahrady státního hradu Kámen u Pacova.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *