Vývoz vína a lihovin z Francie loni vzrostl na rekordních 15,5 miliardy eur

Vývoz vína a lihovin z Francie v loňském roce vzrostl o 28 procent na rekordních 15,5 miliardy eur (379 miliard Kč). Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Svaz francouzských vývozců vína a lihovin (FEVS). Víno a lihoviny jsou po leteckém sektoru druhou největší vývozní položkou země, uvedla agentura Reuters.

Proti roku 2019, tedy proti době před pandemií, byl loňský vývoz vyšší o 11 procent. Objem vývozu pak vzrostl o 11 procent na 203 milionů beden po 12 lahvích. Proti roku 2019 se objem vývozu zvýšil o čtyři procenta. Růst vývozu loni podpořilo zrušení amerických cel a hospodářské oživení po pandemii. V roce 2020 vývoz alkoholu snížilo uzavření restaurací, barů a bezcelních obchodů, které bylo součástí boje s pandemií nemoci covid-19.

Vývoz do USA loni vzrostl o 34 procent na 4,1 miliardy USD, proti roku 2019 byl vývoz vyšší o deset procent. Spojené státy jsou největším trhem pro francouzské víno a lihoviny. Prezident FEVS César Giron ale upozornil, že vývoz v letošním a příštím roce ohrožuje nižší produkce, neboť vinice zpustošily jarní mrazy. Loni produkce vína klesla o 23 procent. V regionu Beaujolais se sklidila jen polovina průměrného objemu, zatímco v Bordeaux produkce klesla o čtvrtinu.*

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down