Vývoz řezaných květin z ČR loni vzrostl, zaostává ale za importem

Vývoz řezaných květin z Česka loni meziročně vzrostl o bezmála 11 procent na 649 tun, přesto nadále výrazně zaostával za dovozem. Ze zahraničí se do Česka loni dovezlo 15 254 tun řezaných květin, v meziročním srovnání jich bylo o 3,8 procenta více. Z toho dovoz růží představoval 3683 tun, karafiátů 1600 tun a zhruba stejné množství připadlo na chryzantémy, vyplývá z databáze zahraničního obchodu, kterou provozuje Český statistický úřad.

Export řezaných květin z Česka loni v hodnotovém vyjádření navzdory vyššímu množství klesl ve srovnání s rokem 2021 o čtyři desetiny procenta na 102,1 milionu korun. Část vývozu tvořil reexport dovezených květin v rámci obchodních řetězců, které na tuzemském trhu působí. Naproti tomu hodnota dovezených řezaných květin se meziročně zvýšila o čtyři desetiny procenta na 2,314 miliardy korun. Zahraniční obchod tak v konečném součtu vykázal zápornou bilanci 2,212 miliardy korun.

Hodnota dovážených řezaných květin do Česka do roku 2019 pozvolna rostla, v roce 2020 pak kvůli negativnímu vlivu nastupující epidemie covidu na poptávku i mezinárodní obchod meziročně klesla o 6,5 procenta na 1,947 miliardy korun. Množství dovezených řezaných květin se v roce 2020 snížilo ještě výrazněji, a to o 12,6 procenta na 13 152 tun.

V roce 2021 se pak hodnota importovaných řezaných květin díky oživení poptávky a růstu cen zvýšila o 18,2 procenta na 2,301 miliardy korun a množství dovezených květin vzrostlo o 12 procent na 14 696 tun. Naopak hodnota vývozu řezaných květin z Česka se předloni snížila o 15 procent na necelých 103 milionů korun. České květiny byly exportovány hlavně na Slovensko a do Bulharska. Naopak importované květiny pocházejí od zahraničních pěstitelů především z Nizozemska, Afriky a Střední Ameriky,

Ceny řezaných květin se od roku 2021 postupně zvyšují. Růst cen byl důsledkem pandemie, kvůli níž zahraniční pěstitelé omezili plochy s řezanými květinami a nabídka zaostávala za poptávkou. Od loňska navíc výrazně rostou náklady na produkci a dopravu květin od zahraničních pěstitelů, což se promítá ve spotřebitelských cenách. S vyššími náklady se potýkají i tuzemští pěstitelé, kteří se musí vyrovnat s nárůstem cen energií, pohonných hmot, hnojiv, mladých rostlin, substrátů a dalších vstupů.

Tuzemská produkce květin v roce 2021 po předchozí stagnaci meziročně vzrostla takřka o pětinu na rekordní hodnotu 2,753 miliardy korun z 2,315 miliardy v roce 2020, kdy pěstování květin a poptávku nepříznivě ovlivnila pandemie koronaviru. Na jednoho obyvatele ČR předloni připadly prodané květiny v průměrné hodnotě 1360 korun, která byla meziročně o 12 procent vyšší. Údaje o loňské produkci květin v ČR zatím nebyly publikovány.

Zdroj: ČTK*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down