13.04.2005 | 08:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vývoz bordeaux se loni znovu snížil

Vývoz vína z oblasti Bordeaux se loni proti předloňsku objemově snížil o 12 procent a hodnotově dokonce o 22 procent. Oznámilo to dnes sdružení vinařů z této oblasti, která patří ve Francii k nejprestižnějším. Je to nové potvrzení krize, do níž se víno bordeaux dostalo. Už předloni vývoz proti předchozímu roku klesl o devět procent.

Loni bylo vyvezeno 1 772 000 hektolitrů bordeaux za 1,07 miliardy eur (32,1 miliardy korun). Pokles byl zvlášť výrazný ve Spojených státech, kde objem poklesl o 31 procent a hodnota o 55 procent. Dodávky do Británie klesly o 32, respektive 25 procent a do Německa se vyvezlo o desetinu méně než předloni.
Zvýšení bylo zaznamenáno jen na trzích, které nemají podstatný význam, jako jsou Irsko, Španělsko, Rusko nebo některé asijské státy, například Čína nebo Vietnam. Pokles vývozu, doprovázený i snížením domácí spotřeby vína, je přitom v kontrastu s rostoucí výrobou. Loni bylo v oblasti Bordeaux vyrobeno 6 657 000 hektolitrů vína, což bylo o 21 procent více než předloni. Bordeaux, které je synonymem kvality, ale je také hodně drahé, musí v zahraničí čelit stále silnější konkurenci nových vinařských zemí, jako jsou Austrálie, Chile, Jižní Afrika nebo Kalifornie. Na domácím trhu spotřebu ovlivňuje omezení reklamy na víno, obavy Francouzů z poškození zdraví i kampaň proti alkoholu za volantem. V oblasti Bordeaux má potíže s odbytem každý pátý vinař a desetině místních vinařských podniků údajně hrozí krach.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down