07.12.2004 | 07:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vývoj v pěstování Primula acaulis

V současné době zřetelně vidíme rozdělení evropského trhu na dva směry v pěstování primulí. První nejrozšířenější směr se označuje jako pěstování s vyšší hustotou sponu. Pro kultivaci se používají menší květináče, nebo paky s velkým počtem rostlin na metr čtvereční. Hlavním rysem pro odrůdy v této skupině je uniformní kompaktní habitus a uniformní ranost.

Druhou skupinu lze nazvat luxusní, jejímž hlavním charakteristickým znakem je pěstování v poněkud větších květináčích. Zdůraznění luxusního vzhledu robustnější stavbou hotového produktu je mnohonásobně zhodnoceno. Do této skupiny jsou zahrnuty všechny typy speciálních odrůd s obřími květy.
Toto rozdělení pochopitelně není striktní a existuje mnoho odlišností v rámci jednotlivých zemí Evropy.

Vývoj na trhu
Konečný produkt ze skupiny kompaktních typů s takzvanou vyšší hustotou pěstování
je nejčastěji nabízen zákazníkovi ve velkých květinářstvích a supermarketech. Zboží z luxusní skupiny je nejvíce v nabídce nezávislých zahradních center a květinářství.
Obě skupiny však mají plnohodnotné místo na trhu, neboť vychází vstříc jak prodejcům, tak i zákazníkům.

Přelom v technologii úpravy osiva
Po mnoha letech výzkumu a testování představí S&G v roce 2004 novou úpravu osiva nazvanou „PRIMED PLUS“

Hlavní rysy primování jsou:
• suchý produkt, který je skladovatelný minimálně po celou výsevní sezónu primulí a snadno se vysévá
• zvýšení počtu využitelných rostlin 10-15 % oproti běžnému osivu
• velmi uniformní klíčení
• velmi rychlé klíčení (o 5 dní dříve, než u normálního osiva)
• v konečné fázi kvalitní sadba s mladými rostlinami

Pro produkci mladé sadby ve středisku v De Lieru se bude využívat pouze osivo PRIMED PLUS. Výhoda této nové úpravy osiva byla ověřena v mnoha testech, při kterých byl potvrzen pozitivní efekt na uniformitu a kvalitu mladé sadby.
Pro sezónu 2004 budou k dispozici naše hlavní variety jako PRIMED PLUS
Jiný trend je zvýšení zájmu o náš doplňovaný sadbovač 480 s garantovaným počtem mladých rostlin (460 rostlin/sadbovač). Nová metoda primování snižuje při produkci tohoto typu sadbovače výrobní náklady.

Řada odrůd pro pěstování s menším sponem:
Odrůdy v této skupině jsou výsledkem křížení s jediným jasným cílem: učinit produkci primulí více profitabilní. Uniformní, geneticky kompaktní odrůdy s velkými květy a krátkou dobou při nakvétání, jsou velmi dobře programovatelné a ideální pro produkci s vyšším počtem rostlin na metr čtvereční.Všechny tyto rysy umožňují snížení nákladů a zvýšení ziskovosti. Pět odrůd, které nabízíme v této řadě níže uvedených začíná Pesetou – nejraněji kvetoucí a končí Eurem, naší nejpozdněji kvetoucí odrůdou.
Odrůdy: PESETA F1, LIRA F1, CORONA F1, DOBRA F1, EURO

Luxusní řada – obří květy
S&G nabízí profesionálním pěstitelům tři odrůdy, které se vyznačují velmi velkými květy (GESSI, TIARA, TRENTO). Pěstování těchto odrůd v rámci luxusní skupiny je zaměřeno na větší zhodnocení při prodeji. Tyto odrůdy jsou vhodné pro pěstování ve větších květináčích. Jejich rysem je, že nenakvétají naráz, ale postupně, což pěstitelům umožňuje rozložení prodeje na delší období. Luxusní řada zahrnuje další 2 podskupiny: speciální barvy a polyanthus (prvosenkové) typy.

Luxusní řada – speciální barvy
Odrůdy v této skupině plně vyhovují požadavkům na všechny typy speciálních barev podle posledních módních směrů. Přesně se hodí do luxusního segmentu.

Odrůdy: PRETTY GIRLS MIX, HARLEQUIN, ARIELLA, CANDY GIRLS MIX, TERRACOTTA, LEMON LUV, BLUE BABE, MIRANDA, SG884, SG885, ULRIKE PASTEL MIX, WANDA MIX, PEERGYNT FORMULA MIX

Luxusní řada – Polyanthus (prvosenkový) typ
Odrůdy Primula veris v této skupině plně vyhovují všem požadavkům na polyanthus (prvosenkový) segment: jsou rané až pozdní, pro květináče i paky, pro hrnkovou kulturu i do záhonů.
Odrůdy: JACKPOT, GESSI PACIFIC GOLD, CRESCENDO F1

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down