02.05.2005 | 06:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Využití stimulátoru zakořeňování RACINE® v zahradnické výrobě

Vegetativní množení rostlinného materiálu je činnost náročná na čas, kvalifikovanou nebo alespoň zručnou pracovní sílu a dodržení potřebných podmínek prostředí. Ekonomika výroby je pak závislá na celkové výtěžnosti kvalitního materiálu, kterou podmínky při množení mohou velmi výrazně ovlivňovat.

Podobně je tomu i při pěstování zeleninové nebo květinové sadby z výsevů. U obojího je jedním z nejdůležitějších předpokladů uplatnění zdravý a silný kořenový systém. V další fázi využití tohoto rostlinného materiálu totiž nastupuje oprávněný požadavek konečného spotřebitele na co nejrychlejší ujmutí rostlin po výsadbě.
Účinným pomocníkem ve všech jmenovaných etapách zahradnické výroby se nyní může stát rostlinný stimulátor zakořeňování RACINE® od známého japonského výrobce stimulačních látek - firmy Asahi Chemical. RACINE® je speciální roztok synergicky působících aromatických nitrosloučenin a syntetického auxinu (NAA). Auxinová složka stimuluje dělení a diferenciaci buněk, aromatické nitrosloučeniny působí na pohyb plazmy v rostlinných buňkách – urychlují důležité transportní procesy, podporují vitalitu buněk a jejich růst. Po rozšíření registrovaného použití v loňském roce je možno využít přípravek pro:

1. Podporu zakořeňování bylinných a dřevitých řízků
RACINE® se zde používá v koncentraci 0,03 - 0,1 % (3 - 10 ml přípravku/10 l vody ). Bazální části řízků, připravených běžným způsobem, se máčejí před výsadbou po dobu 30 minut v připraveném roztoku. Nižší koncentrace se použije pro bylinné řízky, vyšší pro řízky dřevité. Kombinace auxinové složky a aromatických nitrosloučenin podporuje tvorbu adventivních kořenů na stonkových segmentech a příznivě ovlivňuje srůstání roubu s podnožovou částí (réva vinná), zakořeňování řízků rostlin, jejich růst a vývoj.
V případě použití pro lepší srůstání roubu s podnoží (štěpování révy vinné) se do roztoku stimulátoru máčí jen vršek podnožové části, ne roub. Pro stimulaci zakořeňování štěpovanců révy ve školce se do roztoku stimulátoru namáčí jejich spodní část.

2. Stimulaci tvorby kořenové soustavy při předpěstování zeleninové sadby a sadby květin
Roztok RACINE® o koncentraci 0,05 % se použije na zálivku sadby v kontejnerech nebo sadbovačích během předpěstování, např. po přepichování. Tato aplikace podpoří rychlejší vývoj a zesílení kořenové soustavy, zvýší také odolnost sadby k nepříznivým vnějším vlivům.

3. Podporu zakořeňování rostlin po výsadbě
Do 0,1% roztoku RACINE® se máčí kořeny nebo kořenový bal dřevin určených pro přesazení. Roztok o koncentraci 0,05 % je vhodné použít jako zálivku zeleninové a květinové sadby v kontejnerech či sadbovačích před výsadbou. Přípravek omezuje stresové vlivy přesazení, ošetřené rostliny rychleji zakořeňují a obnovují růst, což je důležité zejména u rané zeleniny.

Přípravek RACINE® dodává na náš trh společnost Arysta Agro Czech přímo od výrobce, a to v originálním 1 litrovém balení. Jeho prodej je zajišťován v síti větších distributorů agrochemie po celé republice s doporučenou cenou pro konečného spotřebitele 995 Kč/l + DPH. Hobby balení se chystá zahrnout do svého výrobního programu a dodávat prostřednictvím své široké distribuční sítě AgroBio Opava.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down